Operatory przestrzenne używane w ArcGIS-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 3262
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Operatory przestrzenne używane w ArcGIS-opracowanie - strona 1 Operatory przestrzenne używane w ArcGIS-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Operatory przestrzenne używane w ArcGIS Rysunki w tym podrozdziale stanowią opracowanie własne autora. Obiekty bazowe, w stosunku do których wykonuje się wyszukiwanie oznaczone są kolorem czerwonym, natomiast wyniki działania operatora kolorem jasnoniebieskim. Intersect (Przecięcie) operator mający najszersze działanie. Znajduje obiekty, które stykają się przynajmniej jednym punktem. Are within a distance of (w odległości) - operator wyszukujący wszystkich obiektów leżących w podanej odległości od obiektów “bazowych”. Wystarczy jeden punkt, leżący w odpowiedniej odległości, aby cały obiekt został zwrócony w odpowiedzi. Completely contain (całkowicie zawiera) - operator wyszukuje obiekty, które całkowicie zawierają wewnątrz siebie obiekty bazowe. Oznacza to, że obiekty bazowe nie mogą w żadnym punkcie dotykać obiektów wyszukiwanych. Przykładowo: posiadamy dwie warstwy: Województwa i Państwa, obiektem bazowym jest „województwo łódzkie”. W odpowiedzi otrzymamy obiekt „Polska” z warstwy Państwa. Jeżeli natomiast obiektem bazowym będzie „województwo podlaskie” odpowiedzią będzie zbiór pusty, dlatego, że obiekt ten dotyka granic z warstwy Państwa.
Contain (zawiera) - operator wyszukuje obiekty, które zawierają wewnątrz siebie obiekty bazowe. Różnica w stosunku do poprzedniego operatora przestrzennego jest taka, że obiekty bazowe mogą się stykać jednym lub więcej punktami, ale tylko od wewnątrz. Contain (Clementini) (Zawiera - Clementini) - Operator zwraca podobne wyniki jak Contain. Jedyna różnica polega na tym, że jeśli istnieje obiekt bazowy, który leży tylko na granicy obiektu szukanego, i nie ma żadnej swojej części wewnątrz, powoduje odrzucenie takiego obiektu szukanego. Are completely within (jest całkowicie zawarty) - w tym przypadku następuje zmiana perspektywy i szukane są obiekty całkowicie zawarte w obiektach bazowych. Are within - (jest zawarty) - operator wyszukuje obiekty zawarte w obiektach bazowych. Mogą one od wewnątrz się z nimi stykać w jednym lub więcej punktów.
Are Within (Clementini) (jest zawarty - Clmentini) - operator działa podobnie jak Are within. Różnica jest taka, że obiekt leżący jedynie na granicy obiektu bazowego nie jest zwracany w wyniku. Have their centroid in (ma centroid wewnątrz) - operator zwraca obiekty, które posiadają swój centroid wewnątrz lub na granicy obiektów bazowych. Share a line segment with (współdzieli segment linii) - operator znajduje obiekty mające wspólne co najmniej dwa sąsiadujące werteksy (werteksy to punkty charakterystyczne - załamania granicy obiektu powierzchniowego lub linii, końce linii, środki odcinków). Dotyczy to tylko obiektów liniowych i powierzchniowych. Touch the boundary of ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz