Okres przedszkolny dziecka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okres przedszkolny dziecka - strona 1 Okres przedszkolny dziecka - strona 2 Okres przedszkolny dziecka - strona 3

Fragment notatki:

Wiek przedszkolny obejmuje okres życia dziecka w przedziale od 3 do 7 lat. Granice chronologiczne wieku przedszkolnego są względne. Jest to okres, w którym dziecko opanowało już podstawowe funkcje życiowe i jest na tyle samodzielne, by rozpocząć naukę w przedszkolu. Oczywiście przyjęcie granic chronologicznych nie oznacza, że są one precyzyjne i ścisłe, bowiem tempo i rytm rozwoju w przypadku poszczególnych dzieci mogą mniej lub bardziej odbiegać od przeciętnego dla danego wieku. Bywają trzylatki nie przystosowane do udziału w grupie przedszkolnej oraz dzieci, które mogą być zapisane do szkoły przed ukończeniem 7 lat. Każde dziecko rozwija się w innym nieco tempie, w odmiennych warunkach środowiskowych, każde jest odrębną indywidualnością, różni się od swoich rówieśników rozmaitymi cechami fizycznymi i psychicznymi. Jednakże u wszystkich dzieci pomiędzy 3 a 7 rokiem życia zachodzą zmiany w psychice, typowe i charakterystyczne wyłącznie dla wieku przedszkolnego, które pozwalają wyodrębnić ten okres od innych okresów rozwojowych. Mimo dużych niekiedy różnic indywidualnych między poszczególnymi dziećmi w tym wieku rozwój ich przebiega podobnie i sprawia, że także oddziaływania ze strony osób dorosłych muszą być dostosowane do właściwości danego wieku. Wiek przedszkolny stanowi względnie jednolity okres rozwojowy z uwagi na dominującą w nim formę działalności, jaką jest dla dziecka zabawa, na sposób poznawania rzeczywistości. W okresie tym pojawia się wyraźne zróżnicowanie międzyosobnicze, ostrzej zaznaczają się różnice w wysokości, budowie i proporcjach ciała, w dojrzewaniu poszczególnych organów i układów. Wiek od 3 do 7 lat nie należy do okresów charakteryzujących się intensywnym tempem rozrostu organizmu , jest to raczej okres, w którym szybkość procesów rozwojowych maleje, zmiany przebiegają równomiernie bez gwałtownych zahamowań lub przyspieszeń. NARASTANIE ODRĘBNOŚCI MORFOLOGICZNYCZNYCH Chłopcy i dziewczynki rozwijają się od najmłodszych lat nieco inaczej, co jest uwarunkowane genetycznie. Między 3 a 7 rokiem życia chłopcy przyrastają 26,8 cm, średnio na każdy rok życia przypadałoby więc 6,7 cm . Chłopcy intensywniej rosną między 3 a 6 rokiem życia, nieco wolniej między 6 a 7. Ciężar ciała między 3 a 7 rokiem powiększa się o 10,0 kg . Największy przyrost uzyskuje między 5 i 6 rokiem, najmniejszy między 3 a 5. Od 3 do 5 roku życia chłopcy nieco szczupleją. Między 5 a 7 rokiem natomiast stają się pełniejsi, gdyż ciężar ma przyrosty większe, a wysokość mniejsze. Dziewczynki między 3 a 7 rokiem życia przyrastają o 27,5 cm . Najintensywniej rosną między 3 a 4 rokiem, nieco mniej 4 a 6, a jeszcze mniej między 6 a 7. Przyrost wagi ciała jest największy między 3 a 6 rokiem życia i nieco mniejszy między 6 a 7. Między 5 a 6 rokiem życia dziewczynki są najbardziej „okrągłe”, gdyż przyrost wzrostu jest nieco mniejszy a przyrost ciężaru ciała jest dość znaczny.

(…)

… gardła, łuków podniebiennych i migdałków. Błona śluzowa staje się zaczerwieniona a migdałki ulegają obrzęknięciu i powiększeniu. Występuje również silny ból gardła i mogą występowanie dreszcze, gorączka, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. ZAPALENIE OSKRZELI. Wywołane jest przez bakteria lub wirusy. W początkowym okresie choroby występują objawy nieżytowe nosa, gardła, następnie dołącz się suchy kaszel. Temp. Wzrasta z reguły do 38 - 39 stp C. Choroba trwa zwykle 1 - 2 tygodnie chyba, że wystąpi powikłanie w postaci doskrzelowego zapalenia płuc. ZAPALENIE PŁUC. Może być wywołane przez wirusy lub niektóre bakterie - w zależności od tego mówimy o różnych typach zapalenia płuc, np. zapalenie płuc wirusowe, gronkowcowe oraz w zależności od rozległości i umiejscowienia - o zapaleniu płuc płatowym…
…. Jest wtedy ono tak intensywne, że nawet dla swego charakteru zostało nazwane „skokiem” szkolnym. ROZWÓJ UKŁADU MIĘŚNIOWEGO I NERWOWEGO Intensywnie rozwija się układ mięśniowy. Tkanka mięśniowa jest tą tkanką, która w porównaniu z innymi narządami ciała najbardziej zwiększa swoją wagę. Rozrost ten spowodowany jest zmniejszeniem się ilości wody w mięśniach oraz wzrostem ilości substancji białkowych i tłuszczu. Liczba włókien…
…. Im dziecko jest młodsze, tym układ mięśniowo-nerwowo-kostny jest słabszy i fizjologicznie bardziej podatny na zmęczenie co zmusza dziecko do przerywania wysiłku mięśniowego. W okresie przedszkolnym zwiększa się wydolność komórek nerwowych, co wyraża się tym, że dziecko wraz z wiekiem mniej nuży się i męczy podczas wysiłku. Wzrasta ogólna zdolność do pracy komórek nerwowych, wskutek czego dziecko potrafi…
…, kruchość i łamliwość paznokci i włosów. BIAŁACZKA. Białaczka jest jedną z najczęstszych chorób układu krwiotwórczego. Zmiany zachodzą w krwinkach białych. Przy białaczce krwinki białe, powstające w szpiku, posiadają formy niedojrzałe i są wytwarzane w bardzo dużych ilościach. Norma ilościowa tych krwinek u dziecka wynosi około 8000 w 1 mm sześciennym przy białaczce wynosi kilkaset tysięcy. NIEŻYT NOSA…
… · włosogłówki i glisty - choroba za pośrednictwem zanieczyszczeń gleby, warzyw, wody, owoców itp. BIEGUNKI LETNIE. Najczęstsze są na tle zakażenia bakteryjnego. Zakażenia bakteryjne występują przede wszystkim w okresie letnim. Wywołują je w większości paciorkowce, gronkowce i pałeczki okrężnicy. PRÓCHNICA. Jest jedną z najczęściej spotykanych chorób tkanek twardych zęba. Pod wpływem działania czynników…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz