To tylko jedna z 10 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
NARZĄD WZROKU Oko jest wysoce wyspecjalizowanym narządem odbierającym wrażenia wzrokowe. Jego budowa umożliwia powstawanie na siatkówce rzeczywistego, odwróconego i pomniejszonego obrazu oglądanych przedmiotów. Przeciętna moc łamiąca układu optycznego oka wynosi ok.60 dioptrii.
W skład narządu wzroku wchodzą:
gałki oczne;
mięśnie oczne;
powieki;
spojówki;
narząd łzowy.
GAŁKA OCZNA Gałka oczna ma kształt zbliżony do kuli o średnicy około 24 mm. Od tylnej powierzchni gałki ocznej odchodzi jednoosłonkowy nerw wzrokowy (pokryty tylko osłonką rdzenną), który łączy gałkę oczną z mózgiem.
Gałkę oczną można podzielić na odcinek przedni (komora przednia i tylna) oraz odcinek tylny który wypełnia ciałko szkliste.
Ściana gałki ocznej jest zbudowana z trzech warstw:
zewnętrznej, włóknistej rogówkowo - twardówkowej;
środkowej - naczyniowej;
wewnętrznej - siatkówki.
WARSTWA ZEWNĘTRZNA GAŁKI OCZNEJ TWARDÓWKA Twardówka jest twardą i nieprzezroczystą błoną, która pokrywa około 5/6 powierzchni gałki ocznej. Jest zbudowana z tkanki łącznej włóknistej. Jej głównym składnikiem są włókna kolagenowe ułożone w pęczki. W twardówce występują także w mniejszej ilości włókna sprężyste. Dzięki splotowatej, mocnej strukturze twardówka utrzymuje kulisty kształt gałki ocznej. Głównymi komórkami twardówki są fibroblasty. Oprócz fibroblastów występują także komórki barwnikowe, zawierające melaninę. Szczególnie dużo komórek barwnikowych znajduje się w najgłębszych warstwach twardówki, dlatego też tą jej warstwę, która styka się z leżącą pod nią naczyniówką nazwano blaszką cisawą lub nadnaczyniówką. ROGÓWKA Rogówka jest przezroczystym przedłużeniem twardówki w kierunku przedniej części gałki ocznej i pokrywa pozostałą 1/6 jej powierzchni. Rogówka jest głównym ośrodkiem refrakcji oka, a jej wskaźnik refrakcji wynosi 1,376. Łączy się z twardówką w miejscu zwanym rąbkiem rogówki.
Rogówka zbudowana jest z 5 warstw. Poczynając od powierzchni zewnętrznej są to:
nabłonek przedni;
blaszka sprężysta przednia (Bowmana);
rogówka właściwa;
blaszka sprężysta tylna (Descemeta);
nabłonek tylny.
Nabłonek przedni jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim nierogowaciejącym, w którym najgłębszą warstwę stanowią komórki walcowate mające zdolności proliferacyjne, dzięki którym w przypadku uszkodzenia dochodzi do odtworzenia nabłonka. Warstwa środkowa nabłonka - w której także widać liczne podziały - składa się najczęściej z dwu pokładów komórek wielobocznych, na których spoczywają komórki płaskie. Nabłonek przedni rogówki jest bardzo wrażliwy na bodźce, ponieważ zawiera liczne zakończenia bólowe. Nabłonek przedni rogówki spoczywa na blaszce sprężystej przedniej (Bowmana). Błona ta ma grubość kilku mikrometrów i zbudowana jest z cienkich włókienek kolagenowych. Spełnia ona rolę błony podstawnej dla nabłonka przedniego rogówki.
(…)
…, który jest odpowiedzialny za syntezę białek budujących błoniaste struktury dysków, występuje aparat Golgiego oraz liczne mitochondria. Segment zewnętrzny natomiast zawiera bardzo liczne, gęsto upakowane dyski, ułożone warstwowo, poprzecznie do długiej osi pręcika. Dyski zawierają rodopsynę Rodopsyna zbudowana jest z białka opsyny i wrażliwego na światło cis-retinalu.
Komórki pręcikowe są wrażliwe na natężenie światła…
… łojowe (gruczoły Zeisa) oraz gruczoły potowe, zwane gruczołami rzęskowymi Molla. W odróżnieniu od typowych gruczołów potowych gruczoły rzęskowe nie posiadają pozwijanych w kłębki odcinków wydzielniczych. Cechą charakterystyczną tej części powieki jest luźne utkanie tkanki łącznej oraz brak tkanki tłuszczowej.
Mięsień okrężny oka leży pod warstwą skórną, a ponad tarczką powiekową. W powiece górnej oprócz…
… powieki. W powiece górnej ponadto mogą występować także drobne gruczoły łzowe o budowie analogicznej do opisanego gruczołu łzowego.
Gruczoły łzowe są odpowiedzialne za wydzielanie łez, roztworu który zawiera mający właściwości bakteriobójcze lizozym oraz elektrolity w stężeniu podobnym do osocza.
Przewody łzowe są wysłane nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, woreczek łzowy i przewód nosowo - łzowy…
… nabłonka występują komórki barwnikowe. Pod warstwą nabłonka znajduje się warstwa luźnej tkanki łącznej. W spojówce powieki górnej ponadto występują skupiska limfocytów i komórek plazmatycznych.
HISTOGENEZA OKA Zawiązek oka powstaje jako uwypuklenie międzymózgowia w kierunku ektodermy. Uwypuklenie zwane kubkiem ocznym połączone jest z mózgowiem za pomocą szypuły, z której powstaje nerw wzrokowy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)