Odlewanie w formach metalowych
Forma metalowa-kokila, jest formą trwałą, służącą do wielokrotnego zalewania ciekłym metalem. Przystępując do zaprojektowania kokili należy opracować, w oparciu o rysunek konstrukcyjny części odlewanej, rysunek surowego odlewu, na który należy nanieść powierzchnię podziału kokili, ustalone położenie odlewu w kokili oraz miejsce doprowadzenia ciekłego metalu do wnęki formy.
Rysunek surowego odlewu jest podstawą opracowania konstrukcji oprzyrządowania i ustalenia nominalnych wymiarów wnęki formy i rdzeni.
Położenie odlewu w kokili winno umożliwiać łatwe usuwanie rdzeni metalowych, a także samego odlewu z kokili oraz zapewniać kierunkowe krzepnięcie metalu w kokili. Krzepnięcie to powinno zapewnić zasilanie części krzepnących wcześniej.
Powierzchnie rozwinięte, bazowe winny być usytuowane w dole, pionowo lub z pochyleniem. Powierzchnie obrabiane winny być usytuowane w górnej części kokili, co pozwala na uniknięcie ewentualnych wad odlewniczych.
Wewnętrzne powierzchnie odlewu winny być odwzorowywalne. Dlatego też winny mieć kształt prosty, co umożliwia zastosowanie rdzeni metalowych zamiast piaskowych. Pochylenie ścian nie powinno być mniejsze od 2°. Kształt zewnętrzny odlewu winien ograniczać liczbę koniecznych podziałów kokili.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)