WYKŁAD 7 12/04/2010
Ochrona i kształtowanie zasobów odnawialnych mineralnych
Powietrze
Ochrona powietrza
Powietrze atmosferyczne to określona mieszanina gazów otaczających ziemię i tworzących jej atmosferę.
Czyste powietrze to występująca w dolnej warstwie atmosfery, gdzie koncentruje się życie organizmów tworzących biocenozę ma skład:
Azot
78,03%
Tlen
20,99%
Argon
0,93%
Dwutlenek węgla
0,03%
Oraz wielkie ilości innych gazów: He, H, para wodna, Ne
Zanieczyszczenia powietrza to wszelkie substancje stałe, ciekłe i gazowe, których udziały w powietrzu przekraczają zawartość tych substancji w czystym powietrzu.
Do głównych, najczęściej występujących należą zanieczyszczenia: gazowe - co2, so2, NO, stałe - lotne popioły i pyły z cementowni.
Mierniki- Podstawowym miernikiem określającym stopień zanieczyszczenia powietrza jest stosunek ilości składnika uważanego za zanieczyszczenie gazowe w 1m3 powietrza. A w odniesieniu do zanieczyszczeń substancjami stałymi opadających pyłowych przyjmuje się jako miarę masę pyłu opadającego na jednostkę powierzchni w jednostce czasu(dzień, miesiąc, rok).
Źródła zanieczyszczenia powietrza:
a)naturalne - wybuchy wulkanów, huragany, pożary lasów wywołane naturalnymi przyczynami itp.
b) antropologiczne - industrializacja, rosnący poziom urbanizacji, lawinowo powiększający się ruch transportowy (powietrzny, lądowy, wodny, trzęsienia ziemi, wybuch wulkanów.
Bezpośrednie źródła zanieczyszczenia powietrza mogą mieć charakter:
a) punktowy np. kominy
b) liniowy np. autostrada, linia kolejowa
c) powierzchniowy np. pole uprawne nawożone środkami chemicznymi
Zanieczyszczenia te podlegają procesom:
reakcjom chemicznym
rozprzestrzeniania się
samooczyszczania
W wyniku zanieczyszczenia powietrza występują zjawiska:
efekt cieplarniany
kwaśne deszcze, które niszczą lasy, budowle i zanieczyszczają powierzchniowe źródła wody pitnej
dziura ozonowa, która szkodzi zdrowiu człowieka i innych organizmów
smogi, które występują w postaci mgieł nad dużymi miastami spowodowane np. brakiem wymiany powietrza
Skutki negatywne:
zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego
negatywny wpływ na świat roślinny i zwierzęcy
pogarszająca się jakość gleby i wody
przyspieszone niszczenie obiektów tworzonych przez człowieka, w tym zabytkowych budowli
(…)
… cieplarnianych i innych substancji
OCHRONA WÓD I GOSPODARKA WODNA
Zasoby wodne kraju - będące w dyspozycji powierzchniowe i podziemne wody śródlądowe.
POLSKA: 1633m3 wody rocznie przypada na 1 mieszkańca (dla porównania: Szwecja 20 200, Irlandia 15 568, Francja 3 625, Niemcy 2 218, Czechy 1 556)
Wody powierzchniowe stanowią 80% wód śródlądowych wykorzystywanych w Polsce. Wyróżnia się wśród nich wody płynące…
… czerpanych jest 10-12 mld m3 rocznie.
Człowiek korzystając z zasobów wodnych spotykał się zawsze z naturalną dyspozycyjnością wód. Ta naturalna dyspozycyjność zasobów wodnych jest określana nie tylko przez ilość posiadanych przez społeczeństwo, ale też przez ich jakość oraz rozmieszczenie w przestrzeni i czasie.
Niemniej człowiek korzystając z zasobów wodnych zmienia ich naturalną zdolność. Może ją zmniejszać i zwiększać. Jednak gdy człowiek ponosi nakłady na dysponowanie zasobami wodnymi, woda przestaje być dobrem wolnym, a staje się ekonomicznym. Uzyskanie potrzebnej człowiekowi dyspozycyjności zasobów wodnych wymaga nakładu pracy, oznacza to, że staje się ona procesem gospodarowania i w konsekwencji staje się ona dobrem ekonomicznym o szybko rosnącej wartości.
(NATURALNA DYSPOZYCYJNOŚĆ ZASOBÓW WODNYCH jest określona przez wielkość zasobów wodnych, ale też przez jakość zasobów wodnych (czystość) oraz ich rozmieszczenie w przestrzeni i czasie. Historycznie-Naturalna dyspozycyjność zasobów wodnych do pewnego momentu zaspokajała wszystkie potrzeby człowieka i była wtedy traktowana jako dobro wolne. Człowiek wykorzystując wodę w dużych ilościach zmienił jej naturalną dyspozycyjność. Zmniejsza ją pogarszając jakość wody i zwiększa budując zbiorniki retencyjne i oczyszczalnie. Jednak ponoszenie nakładów na otrzymanie wymaganej naturalnej dyspozycyjności zasobów wodnych oznacza, że stają się one przedmiotem procesu gospodarczego , a woda dobrem ekonomicznym i towarem o szybko rosnącej cenie)
Konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi powołuje nową gałąź gospodarki narodowej…
… i jej dalszego rozwoju np. system dróg, gospodarka wodna
Celem nadrzędnym w gospodarce wodnej jest zaspokajanie uzasadnionych potrzeb użytkowników wody przez umożliwienie im, z wymaganym stopniem pewności poboru określonej ilości wody o określonej jakości w określonym miejscu i czasie oraz utrzymanie trwałej równowagi bilansu wodnego. Cel ten powinien być realizowany z jednoczesnym zachowaniem pożądanego stanu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)