Fragment notatki:
RÓŻANIEC W starożytnych klasztorach mnisich była tradycja odmawiania Liturgii Godzin (150 Ps Psałterza) dla tych mnichów, którzy nie umieli czytać zamiast psalmów 150 razy odmawiano Ojcze nasz. Gdy na zachodzie zaczął rozprzestrzeniać się zwyczaj odmawiania modlitwy Zdrowaś Maryjo zaczęto propagować mały Psałterz Maryi czyli 150 + Pozdrowienie Anielskie. Zwyczaj ten tradycyjnie przypisuje się św. Dominikowi Guzmanowi. Pierwszymi propagatorami byli Dominikanie. W 15w powstają recytacje Zdrowaś Maryjo połączone medytacją tajemnicami życia Jezusa i Maryi.
Dziś składa się 4 części po 5 tajemnic- Tajemnice Radosne, Światła, Bolesne, Chwalebne.
Pierwsze wypowiedzi papieskie zatwierdzające polecające Różaniec pochodzą od Sykstusa IV (15w) oraz Piusa V (16w). Po zwycięstwie chrześcijan nad Turkami pod Lepanto w 1571r. Papież Pius V przypisał zwycięstwo chrześcijan sile tej modlitwy (wprowadzono święto MB Różańcowej). Do odmawiania zachęcali Papieże XX i XI wieku. Do rozpowszechnienia przyczyniły się objawienia w Lourdes i Fatimie. Przypomnienie o modlitwie w Marialis Cultus. LITANIA LORETAŃSKA Geneza modlitwy litanijnej znajdziemy w pochodzącym z IV wieku zwyczaju modlitw wstawienniczych podczas Mszy św. przed ofiarowaniem. Do tej tradycji nawiązuje Modlitwa Wiernych (musi to być wezwanie ludu do Boga)
Od VII wieku coraz bardziej stawał się popularnym zwyczaj przyzywania orędownictwa świętych, co z biegiem czasu przybierało charakter litanijny. Ilość przypisywanych do Maryi była tak wielka, że stworzono w XII w litanię oddzielną.
Litania Loretańska- jej kształt pochodzi z XVw, odmawiano ją w Loretto, stąd nazwa.
Układ litanii:
Rozpoczyna się inwokacja z litanii do świętych
Maryja przyzywana jako Matka, Nauczycielka, Dziewica i Królowa + wiele innych wezwać (tytuły symboliczne o pochodzeniu biblijnych)
Przez władze kościelne zatwierdzona została do odmawiania w 16 w, a 17w wprowadzona w całym Kościele Łacińskim.
Z biegiem wieków dodawano nowe wezwania np. Wspomożenie wiernych (po 1571r), Królowo bez grzechu pierworodnego poczęta (19w), Matko dobrej rady, Królowo pokoju (1917), Królowo rodzin. MIESIĄCE MARYJNE W liturgii łacińskiej maj i październik, chociaż w sensie ścisłym tylko maj. MAJ: Genezy miesiąca poświęconego Maryi upatruje się w starożytnych zwyczajach rzymskich i germańskich. Odbywały się tzw. florealia- uroczystości ku czci matki flory. W średniowieczu próbowano oczyścić pogańskie zwyczaje. Tę próbę połączono z el rycerskiego kultu Maryi jako najpiękniejszej z niewiast poświęcenie Maryi jako najpiękniejszej, najpiękniejszego miesiąca - maja.
I świadectwo o maju w CANTIOAS Alfonsa X Mądrego, króla Castylii (13w). W 14w w Paryżu cech złotników 1 maja miał zwyczaj zanosić tzw. maik - kompozycje kwiatową ozdobioną kamieniami i wstęgami. Ale wydaje się, że w sensie ścisłym zwyczaj ten jest z czasów odrodzenia. Świadectwa z 16w szczególne obrzędy i modlitwy które się odbywały w tym czasie.
(…)
…: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich, mieście uczynili" (Mt 25,40). Temu celowi służy francuski zwyczaj zbierania siana dobrych uczynków. W pierwszą niedzielę Adwentu każde dziecko otrzymuje od rodziców pusty żłóbek. Odtąd każdego dnia, wieczorem przy modlitwie, dziecko robi rachunek sumienia i za każdy dobry uczynek wkłada jedną słomkę siana do żłóbka. Jest to dar dziecka dla Bożego Dzieciątka na pamiątkę…
….
I wyznawca czczony na zachodzie to święty Marcin, bp z Tours (zm. 397).
Rodzajem kanonizacji było ustalenie święta danego człowieka, potem zostało wyparte przez zwyczaj ELEWACJI (podniesienie relikwii). Pierwszym oficjalnie kanonizowanym był św. Urlyk bp Augsburga. Papież Urban XIII zastrzegł beatyfikacje i kanonizacje Stolicy Apostolskiej.
Beatyfikacja - danemu świętemu można oddawać cześć na danym terytorium lub w danej społeczności
Kanonizacja - oddawanie czci w całym Kościele.
Rok liturgiczny jest to cykl obchodów, w ciągu roku, w których wspominamy zbawcze dzieła Jezusa Chrystusa. Rok liturgiczny umożliwia wiernym zetknięcie się z dziełami zbawczymi Jezusa Chrystusa oraz z ich uświęcającą mocą.
W roku liturgicznym wyróżniamy trzy stopnie obchodów Uroczystości Święta Wspomnienia Adwent - czas oczekiwania.
Słowo "adwent" pochodzi od łac. advenio - przychodzić (gr. epifaneia, parusia - przyjście, objawienie). Sens okresu Adwentu jest nierozłącznie związany z uroczystością Narodzenia Pańskiego. Adwent rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia i kończy się przed I Nieszporami Narodzenia Pańskiego", z punktu widzenia liturgii Kościoła…
… światłości jaką nazwał się sam Jezus : "Jam jest światłość świata. Zwyczaj umieszczania w domu zielonego wieńca z czterema świecami zrodził się w Niemczech w 1839 roku. Do Polski wieniec przywędrował w roku 1925, najpierw do Wrocławia.
KALENDARZ ADWENTOWY
Zbliżanie się Świąt Bożego Narodzenia w wielu rodzinach oznaczane jest poprzez kalendarz adwentowy. Każdy nowy dzień w kalendarzu wskazuje na zbliżanie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)