Obowiązek pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy - zakład pracy (wykład)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązek pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy - zakład pracy (wykład) - strona 1 Obowiązek pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy - zakład pracy (wykład) - strona 2 Obowiązek pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy - zakład pracy (wykład) - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 3
Obowiązek pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy - zakład pracy.
Przykład 1:
Pracownik w miesiącu marcu otrzymał wyłącznie zasiłek chorobowy w wysokości 700 zł. Zakład pracy jest upoważniony do obliczania zaliczki. Jak rozliczymy pracownika w tym miesiącu.
Zasiłek nie podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Liczymy tylko podatek za konkretny miesiąc.
(700 * 18%) - 46,34(kwota wolna od podatku) = 79,66
Podatek do US 80 zł
Otrzyma 620 złotych w marcu.
Przykład 2:
Miesiąc marzec - pracownik dojeżdża do zakładu pracy i jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzeni za czas choroby w wysokości 1000 zł oraz zasiłku chorobowego 200 zł.
Wynagrodzenie za czas choroby podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Składka zdrowotna 1000*7,75%=77,50
1000*9%=90
Podstawa opodatkowania 1000+200=1200-139,06(koszty uzyskania przychodu)=1060,94 zł
(1061*18%)-46,34=144,64 zł
Podatek 144,64-77,5=67,14 zł
Do US 67 zł
Do ręki otrzyma 1200-90-67=1043
Przykład 3:
Student zatrudniony na umowę zlecenie za 600 zł.
Koszty uzyskania 600*20%=120 zł
Podstawa opodatkowania 600-120=480 zł
480*18%=86,40 zł
Do US 86 zł
Do wypłaty 600-86=514 zł
Przykład 4:
Umowa o dzieło z obcym podmiotem na kwotę 5000 zł.
Koszty uzyskania 5000*50%=2500
Podstawa opodatkowania 2500*18%=450 zł
Do wypłaty 5000 - 450 = 4550 zł
Przykład 5:
Pracownik jest zatrudniony w firmie X. wynagrodzenie wynosi 1000 zł. Jak rozliczy płatnik podatnika.
Ubezpieczenie społeczne 1000*13,71%= 137,10 zł
Ubezpieczenie zdrowotne (1000-137,10)*7,75%=66,87 zł
(1000-137,10)*9%=77,66 zł
Podstawa opodatkowania 1000-111,25-137,10=751,65 zł
Podatek (752*18%)-46,34=89,02 zł
89,02-66,87=22,15 zł


(…)

… zł
399,52-267,50=132,02 zł
Do US 132 zł
Do wypłaty 4000-548,40-310,64-132=3008,96 zł
Przykład 9:
W marcu 2009 uzyskał przychód z tytułu wynagrodzenia 2400 zł. Dostał również dofinansowanie z ZFŚS na kwotę 800 zł jako dofinansowanie wczasów pod gruszą. Razem 3200 zł.
Ubezpieczenie społeczne 2400*13,71%=329,04 zł
Ubezpieczenie zdrowotne (2400-329,04)*7,75%=160,50 zł
(2400-329,04)*9%=186,39 zł
Podstawa…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz