Nowe spojrzenie na teorię krytyczną

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowe spojrzenie na teorię krytyczną - strona 1

Fragment notatki:

Nowe spojrzenie na teorię krytyczną Wartość myśli jest tym większa, im trudniej objaśnić ją w kategoriach zysków i korzyści.
Rozumienie myśli ma związek z kontekstem jej wyrażenia. Ludzie nie chcą „wglądu” wgłąb siebie, gdyż naiwna prostoduszność daje im poczucie bezpieczeństwa. Człowiek skazany jest na błąkanie się miedzy „czystą myślą” a „pragmatycznym panowaniem”. Odrzucenie I wersji prowadzi do totalitaryzmu, a II - do bezsilności, jałowości. Postulatem filozofii i polityki jest kompromis I i II. Innym problemem jest wybranie formy wyrażenia myśli, by była ona atrakcyjna, ale nie sprzeniewierzała się sobie. Problemem jest również sposób przekonania do myśli tak, by nie pojawiły się kontridee. Ostatecznym celem filozofii jest uznanie i przyjęcie przez nią ciała politycznego. Polityka ma być mostem między filozofią a światem. Ma być miejscem spotkania idei („salą konferencyjną” a nie „polem bitwy”), choć jest to stwierdzenie utopijne. Spotkanie filozofii i społeczeństwa jest prawie niemożliwe.
„Ciężka” nowoczesność nie brała pod uwagę możliwości lekceważenia prawodawców, skupiała się tylko na tym, czy stosunek z państwem byłby rywalizacją czy współpracą.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz