Nierozłączne i rozłączne połączenia elementów mechanicznych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1540
Wyświetleń: 4417
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nierozłączne i rozłączne połączenia elementów mechanicznych-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

21. Nierozłączne i rozłączne połączenia elementów mechanicznych.
Połączenia:
nierozłączne (spawane, zgrzewane, lutowane, klejone, nitowe, od kształtne takie jak zaginanie lub zawalcowanie)
rozłączne (śrubowe, gwintowe, kształtowe) - można wielokrotnie rozłączać i łączyć elementy bez ich uszkodzenia
Połączenia nie rozłączne:
Spawanie - to łączenie metali przez lokalne roztopienie ich brzegów i zazwyczaj wprowadzenie trzeciego roztopionego materiału.
Rodzaje: - spawanie gazowe - wykorzystywany jest płomień acetylenowo-tlenowy - spawanie elektryczne - wykorzystany jest łuk elektryczny, tu wyróżniamy spawanie: - ręczne elektrodą w otulinie - łukiem krytym pod warstwą topników - w atm. ochronnej uzyskanej przez nadmuchiwanie gazów obojętnych (CO2) lub szlachetnych (Argon, Hel)
Spawać możemy: - stal niestopowa (węglowa) - jest łatwo spawalna jeśli zawartość węgla nie przekracza 0,25% - stal stopowa - jest spawalna w zależności od składu, w większość trudno spawalna - żeliwa, stopy aluminium i miedzi - są trudno spawalne a wytrzymałość w miejscu łączenia jest znacznie pogorszona.
Rodzaje spoin: - czołowa - pachwinowa - otworowa
Zalety: - prosta technicznie, tania, nie wymaga dużego wyposażenia - konstrukcje są stosunkowo lekkie - połączenia są szczelne
Wady: - naprężenia i odkształcenia spawalnicze - czasochłonność przy skomplikowanych konstrukcjach - zagrożenie korozji - pogorszenie estetyki
Zgrzewanie - nagrzanie łączonych elementów metalowych do stanu plastycznego, czasami aż do nadtopienia i złączeniu ich za pomocą ściskania.
Rodzaje: - zgrzewanie ogniskowe - rozgrzanie w ognisku kowalskim do białego żaru a późnij kłucie młotkiem - gazowe - nagrzewanie elementów gazem spawalniczym do temperatury białego żaru i statyczne ściskanie - elektryczne - tu wyróżniamy: - zwarciowe - długo trwały przepływ prądu o dużym natężeniu - iskrowe - poprzez wielokrotne dosuwanie i odsuwanie zgrzewanych elementów - punktowe - do łączenia cienkich blach - garbowe - podobne do punktowego ale zamiast jednego punktu zgrzew jest liniowy
Lutowanie - to łączenie części metalowych lub metalowych z ceramicznymi za pomocą spoiwa (lutu) które silnie przywiera do łączonych elementów na drodze dyfuzji. Powierzchnia łączonych elementów powinna być oczyszczona i odtłuszczona a luz między nimi bardzo mały.
Rodzaje: - miękkie - lut składa się w odpowiednich proporcjach z cyny, ołowiu, antymonu. Elementy nagrzewane są do temperatury większej od temperatury topienia lutu ok. 200-300˚C. Stosuje się środki ochraniające przed utlenianiem, lut może być w postaci drutu, prętów lub rurek. Wytrzymałość połączenia Re=18÷85 kPa

(…)

… o pochyleniu wzdłużnym jednej ze stron wbijany w połączenie Wyróżnia się dwa typy połączeń klinowych:
- połączenie klinowe wzdłużne - z klinami znormalizowanymi, służą głównie do osadzania piast kół na wałach. Klin umieszczony jest w gnieździe wyżłobionym w wale i piaście, - połączenia klinowe poprzeczne - służą do łączenia cięgien, w którym jedno jest zakończone gniazdem lub tuleją złączną, a drugie drągiem.
•Połączenia kołkowe - Są to połączenia realizowane przy pomocy elementów konstrukcyjnych o kształcie walca lub stożka nazywanych kołkami. •Połączenia sworzniowe - połączenie wykonane przy pomocy sworznia w kształcie walca. Składa się z sworznia, ucha i widełek. Stosowane głównie w połączeniach przegubowych.
•Połączenia wpustowe - elementem łączącym jest wpust. Połączenie wpustowe służy do łączenia piast…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz