NARODZINY FASZYZMU WE WŁOSZECH
Sytuacja w Europie po I wojnie światowej Po wojnie w Europie sytuacja była dość problematyczna, skomplikowana. Koniec wojny spowodował, że milionowe rzesze żołnierzy przemieszczały się przez Europę. Mając w pamięci chwile, które przeżyli, widząc zniszczenia wojenne, przyłączali się oni do rewolucji [np. listopad 1918- Berlin]. Byli wykończeni, głodni i każda rewolucja wydawała im się nadzieją na przyszłość. W powojennej Europie pojawiła się idea czerwonego marszu ( --bolszewicy po rewolucji październikowej powstrzymani zostali przez Polaków - Cud nad Wisłą - sierpień 1920).
Dla milionów żołnierzy potrzeba było pracy, zatrudnienia, a w momencie gdy włączyli się oni w walkę ich stanowiska zostały zajęte, nastąpiła emancypacja kobiet, które także zajęły niektóre stanowiska męskie. Dlatego też dla powracających żołnierzy brakowało pracy. W każdym z krajów gospodarkę z torów wojennych należało przestawić na tory pokojowe, a w tym celu brakowało fachowców, którzy w większości zginęli na wojnie, gdzie wówczas też byli potrzebni. W krajach, które pojawiły się po wojnie istniały mniejszości narodowe, które były czynnikiem rozsadzającym państwa od wewnątrz. W krajach europejskich panował nierówny rozwój gospodarczy. Problem waluty, hiperinflacji dostrzec można między innymi w Niemczech, Austrii, Polsce. Polska poradziła sobie z tymi problemami przez plan Władysława Grabskiego, Niemcy potrzebowały planów pomocowych - 1924 plan Dawesa, 1929 plan Younga ( finansistów z Ameryki), ponieważ w przeciwnym razie zapanowałby tam komunizm. Włochy Włochy do maja 1915 należały do państwa centralnych, potem dopiero przeszły na stronę Ententy ( do czego przyczyniły się między innymi spory o Lombardię), tak więc wojnę skończyły jako państwo zwycięskie. Panowały tam jednak różne flustracje, Vittorio Orlando w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu, opuścił Francję, sądząc, że Włochy dostały zbyt mało w porównaniu do wkładu, jaki włożyły w wojnę. We Włoszech dziennikarz Benito Mussolini w marcu 1919 założył organizację Fasci Italiani di Combattimento - Włoskie Związki Bojowe ( * słowo faszyzm pochodzi albo od wł. fasci = związki, albo łac. fasces = wiązki rózg noszone przed liktorami - rzymskimi urzędnikami).Mussoliniemu udało się wstrzelić w samo serce. Organizował oddziały paramilitarne - „czarne koszule”, do których wstąpiło prawie 80% byłej armii włoskiej. Byli to ludzie doświadczeni, w których świadomości po wojnie zakodowane było mechaniczne wykonywanie rozkazów. Mussolini pragnął władzy, a wiedział, że chcąc ją zdobyć potrzebuje aprobaty społeczeństwa. Zyskał ją jednak już na początku. Popierała go burżuazja, bogate mieszczaństwo, kościół katolicki. Wykorzystywał on argument, że do wyboru mają albo jego, albo komunizm.
(…)
… była do organizacji „Bitwa”. Mussolini powiedział kiedyś: „ Faszyzm powinien wziąć człowieka w kołysce, a oddać w trumnie papieżowi”.
Niemcy
Niemcy przegrały wojnę, a w dodatku Europa oskarżała je o jej wywołanie. W 1920 z inicjatywy Adolfa Hitlera (Austriak) powstała w Monachium Niemiecka Narodowo-Socjalistyczna Partia Robotnicza (NSDAP). Powstała ona w wyniku przekształcenia Niemieckiej Partii Robotniczej (DAP…
… miesięcy, w czasie których napisał książkę „ Mein Kampf” (1925) nazywaną „biblią narodowego socjalizmu”. Przebywając w areszcie Hitler miał więc jedzenie, maszynę do pisania i ksiązki, co pomagało mu w jej napisaniu. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)