narodowość a bioproduktywność - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
narodowość  a bioproduktywność - omówienie - strona 1 narodowość  a bioproduktywność - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Ile gatunków żyje obecnie na Ziemi (Potrafimy określić liczbę gwiazd w naszej galaktyce i liczbę atomów w szklance wody - jednak nie umiemy powiedzieć ile jest gatunków na Ziemi):
ssaki i ptaki są najlepiej poznane ze wszystkich grup organizmów. Mimo to co roku opisywane są nowe, wcześniej nie znane gatunki: średnio 3 gatunki ptaków i 15 gatunków ssaków rocznie.
Dotychczas opisano 1,7 mln gatunków.
Szacuje się, że na Ziemi jest około 10 mln gatunków.
Ile gatunków żyje obecnie w Polsce:
około 71 - 75 tys. gatunków roślin i zwierząt.
Około 2750 gatunków i podgatunków roślin naczyniowych.
33 - 45 tys. gatunków zwierząt.
620 gatunków kręgowców.
Na terenie naszego kraju wiele gatunków osiąga naturalną granicę zasięgu, np. buk, jodła, klon jawor, z ze zwierząt: suseł perełkowaty i zając bielak.
365 zespołów roślinnych.
Jaką wartość ma dla nas różnorodność biologiczna:
etyczną;
estetyczną;
praktyczną.
Różnorodność biologiczna jest cenna sama w sobie, daje możliwość poznania wielu aspektów przyrody i lepszego jej zrozumienia . Pozwala na delektowanie się różnorodnością kształtów i podziwu dla wielu niezwykłych osiągnięć ewolucji.
Obecnie źródłem pokarmu jest około 30 gatunków roślin. Nie wiemy jakie w przyszłości staną się źródłem pożywienia. Ważne jest zachowanie jak największej różnorodności genów dla przyszłej inżynierii genetycznej.
Ogromną rozmaitość leków czerpiemy z roślin. Bezustannie poszukuje się nowych leków. Cis pacyficzny (Taxus brevifolia) - źródło związku chemicznego zwalczającego raka.
Bioróżnorodność a bioproduktywność.
Nie zakładać z góry poszczególnych zależności - za mało danych i zbytnie rozproszenie. Różne kształty krzywej - w przyrodzie obserwuje się wiele kształtów zależności między bioróżnorodnością i produktywnością. Tilman (1982) wyjaśnił garbaty kształt krzywej przez zmianę heterogenności, która czasem towarzyszy zmianom w dostępności zasobów.
Przypuszczenie Kyle'a - różnorodność będzie wzrastała ze wzrostem zasobów.
Przestrzenna zmienność różnorodności gatunkowej.
Różnorodność gatunkową przejawia wyrażaną zmienność geograficzną. Trzy główne tendencje:
liczba gatunków jest większa w rejonach gorących i maleje w kierunku ku biegunom.
liczba gatunków na lądach jest większa niż w morzach i oceanach.
liczba gatunków maleje ze wzrostem wysokości na poziom morza.
Deszczowe lasy równikowe pokrywają 7% powierzchni Ziemi, zawierając 90% bogactwa gatunkowego. Na jednym hektarze lasu w prowincji Bahia w Brazylii może rosnąć 450 gatunków (w lesie grądowym w Polsce zaledwie kilkanaście gatunkw).Do najbogatszych gatunkowo ekosystemów należą rafy koralowe.


(…)

…. Na jednym hektarze lasu w prowincji Bahia w Brazylii może rosnąć 450 gatunków (w lesie grądowym w Polsce zaledwie kilkanaście gatunkw).Do najbogatszych gatunkowo ekosystemów należą rafy koralowe.
Niepozorne, podobne do wrzosowisk zarośla Afryki Południowej, zwane fynbos, nazywa się często rafami na lądzie. Należą one do najbogatszych gatunkowo ekosystemów. Występuje w nich około 7300 gatunków roślin.
Podobnie bogate w gatunki są zarośla z Australii zachodniej - kwongan.
Zależność liczby gatunków ptaków od odległości od równika to typowy przykład ilustrujący pierwszą z wcześniej opisanych tendencji.

…. Na jednym hektarze lasu w prowincji Bahia w Brazylii może rosnąć 450 gatunków (w lesie grądowym w Polsce zaledwie kilkanaście gatunkw).Do najbogatszych gatunkowo ekosystemów należą rafy koralowe.
Niepozorne, podobne do wrzosowisk zarośla Afryki Południowej, zwane fynbos, nazywa się często rafami na lądzie. Należą one do najbogatszych gatunkowo ekosystemów. Występuje w nich około 7300 gatunków roślin…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz