Narkotyki w kulturze i nauce-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Narkotyki w kulturze i nauce-opracowanie - strona 1 Narkotyki w kulturze i nauce-opracowanie - strona 2 Narkotyki w kulturze i nauce-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Narkotyki w kulturze i nauce
Definicja policyjne - wszystkie aktualnie nielegalne substancje psychotropowe
Definicja socjologiczna - substancje używane przez określone grupy społeczne nie akceptowane przez resztę społeczeństwa
Definicja chemiczna - związek chemiczny działajacy na OUN, wywołujący ułagodzenie bólu, mogące wywołać uzależnienie, sen, wizje, euforię, depresje, szaleństwo, śmierć. „napój który znosi ból i kłótnie oraz daje zapomnienie krzywd”
Znaczenie historyczne :
- przeżycie wierzeń mistycznych (kontakt z bogami, przodkami)
- zwiększenie sprawności (praca lub walka)
- oderwanie się od rzeczywistości (zmniejszenie strachu, głodu czy bólu)
- stosowane jako leki
Znaczenie współczesne :
- halucynogenne
- pobudzające i euforyzujące
- przeciwbólowe i uspokajające
Trudno stwierdzić tak naprawdę od kiedy narkotyki są znane.
NARKOTYKI STAREGO ŚWIATA
Muchomor czerwony (Amonita muscaria)
Zupa muchomorowa będąca podstawą napojów rytualnych w kulturach Wschodu (hinduska soma oraz zoroastrańska haoma). Substancje aktywne (m.in. bufotenina i muscymol) to silne związki halucynogenne. Dziś uważany za najbardziej trujacy z muchomorów (co prawdą nie jest), i stosowany na krańcach Syberii.
Betel - używka z liści pieprzu betelowego, suszonych orzeszków palmy kateszowej (Areca katechu), suszonego tytoniu , sproszkowanego wapienia i używanego jako lepiszcza gambiru (z Uncaria gambir, sok , zawiera do 50% garbników - stosowany także do garbowania skóry). Działanie psychotropowe, pobudzające i odrobaczające. Barwnik (język i zęby na czarno, ślina na czerwono). Zwiększa ryzyko zachorowalności na astmę, powoduje sztywnienie szczęki. Kraje Dalekiego Wschodu (Azja). Substancje aktywne : arekolina (z palmy kateszowej) działająca psychotropowo , pobudzająco i przeciwrobakowo.
Opium - Znany już ok. 6 tyś lat temu, na tablicach Sumerów. według starej chińskiej legendy z VI w. p.n.e. odurzający mak, służący do wyrobu opium, wyrósł po raz pierwszy w miejscu, gdzie upadły powieki Buddy (ok. 560-480 p.n.e.), który obciął je sobie, aby nie ulec pokusie snu. Opium to wysuszone, stężałe mleczko otrzymywane z niedojrzałych makówek (Papaver somniferum, „mak lekarski”). Np. Helena Trojańska dodawała do napoi substancji „nepenthes” będącej wywarem z makówek. Substancje aktywne obecne w makówkach to głównie alkaloidy , takie jak kodeina, papaweryna, morfina. Działanie psychotropowe, euforyczne. Lek przeciwbólowy. Odmiany :
- alkoholowy ekstrakt z opium = laudanum (opracowane przez Paracelsusa, „eliksir życia”)


(…)

… uzależnień od heroiny. Stosowana w przemyśle : - wina (kokaina wymieszana z alkoholem tworzy tzw. „kokatylen” ) - najbardziej znane „Vin Mariani”
- Coca-Coli (ekstrakt z liści drzew koki i coli ; kokaina (60 mg!) zastąpiona w 1903 r. kofeiną )
- papierosy (crack, proszek - wersja tylko do palenia)
W 1906 wycofano kokainę z wolnej sprzedaży
Obecnie zakazana. Chlorowodorek kokainy (1-10%) ciągle stosowany przy znieczuleniach miejscowych w okulistyce i laryngologii. Hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy w szczelinie synaptycznej.
Doustne : 1-1,5 g
Dożylne : 0,2-0,5 g
Meskalina
Meskalina, czyli 2-(3,4,5-trimetoksyfenylo)-etyloamina to odurzający alkaloid otrzymywany m.in. z jeżowców Williamsa (Echinocactus williamsi, Lophophora williamsi) odmiany kaktusa meksykańskiego, nazywanej Peyotl. Używany w obrzędach…
… ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH
Gałka muszkatołowa - nasiona muszkatołowca korzennego. Zamiennik środków odurzających ( działanie halucynogenne, omany wzrokowe, odurzenie: mirystycyna i safrol, prekursor amfetaminy). Spożycie dużej ilości grozi śmiercią spowodowana uszkodzeniem wątroby.
Prażone skórki banana - inhalacje z dymów z takich skórek, zawierających aminy biogenne wywołują skutki podobne do marihuany…
… tachyfilaksji (każda następna dawka podawana w krótkim czasie powoduje mniejszy skutek). Jej syntetycznym następcą jest : Amfetamina (inaczej psychedryna)
Stosowana jako lek na astmę, przeciw otyłości, depresji. Najczęściej w formie siarczanu amfetaminy. Zmniejsza łaknienie, pragnienie, zmęczenie. Powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia krwi. Łatwo uzależnia. Może doprowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych…
… lizergowego) - otrzymywana z Ipomea violacea (powój rosnący w Am. Płd)
Kwas 4-hydroksybutanowy (GHB)
Występuje naturalnie w winie, cytrusach, w niewielkich ilościach jako neuroprzekaźnik występuje w mózgu ssaków. Podobieństwo do GABA. GHB został odkryty w 1874 r, a zbadany pod kątem działania na człowieka w latach 60 XX wieku. Anestatyk, stosowany przy leczeniu alkoholizmu (łagodzenie objawów zespołu…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz