Nanoczastki złota-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nanoczastki złota-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Nanocząstki złota:
Opis:
Nanocząstka złota jest to indywiduum, którego wielkość mieści się w pewnych granicach. Dolną granicę wyznacza wielkość pojedynczego atomu złota, natomiast górna to 100 nm. Właściwości tych nanougrupowań są porównywane do odpowiadającego im sproszkowanego złota. W skali nano oprócz ustalonych kształtów i wielkości, kontrolujemy również makroskopowe właściwości materiałów, dzięki czemu możemy wpłynąć na postęp technologiczny.
Istotną kwestią, która dzieli Nanocząstki pod względem zastosowania do różnych celów jest właśnie ich wielkość. Na cząstki mniejsze od 2 nm działa już istotna część efektów kwantowych.
Nanocząstki złota różnią się pod względem właściwości:
- elektrycznych
- katalitycznych
- zmiany koloru w rozpuszczalniku (powierzchniowy rezonans plazmowy)
Zastosowania nanocząstek złota:
- kataliza
- czujniki
- urządzenia elektroniczne
- połączenia elektrod
- dostarczanie leków do organizmu
Metody otrzymywania nanocząstek złota:
Nanocząstki złota możemy otrzymywać różnymi metodami: zarówno chemicznymi, elektrochemicznymi, jak i fizycznymi, jednak najpopularniejszą grupą metod są metody chemiczne. Cząstki rozseparowujemy za pomocą kompleksowania, dzięki czemu zachowują one swoje indywidualne właściwości (rozpuszczalność, właściwości elektrochemiczne i ładunek) oraz zapobiegamy łączeniu się w agregaty (większe skupiska). Jedną z popularniejszych metod ich otrzymywania jest redukcja HAuCl4 do złota za pomocą cytrynianu sodu.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz