Moc wiążąca wykładni-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 1981
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Moc wiążąca wykładni-opracowanie  - strona 1 Moc wiążąca wykładni-opracowanie  - strona 2 Moc wiążąca wykładni-opracowanie  - strona 3

Fragment notatki:

MOC WIĄŻĄCA WYKŁADNI - wykładnia ma moc wiążącą wówczas, gdy kompetentny organ ustanawia dyrektywę, nakazującą określonym adresatom wiązać z pewnymi przepisami ustalone przez ten organ znaczenie. W przypadku wykładni, która nie ma mocy wiążącej, również formułowane są dyrektywy dotyczące znaczenia przepisów prawnych, ale pro futuro nikt nie jest zobowiązany do kierowania się tymi znaczeniami. Wykładnia o mocy powszechnie obowiązującej: powszechnie obowiązująca moc wykładni polega na tym, że wszyscy adresaci interpretowanego przepisu są związani znaczeniem tego przepisu, ustalonym przez interpretatora. Mocą taką odznacza się wykładnia autentyczna i wykładnia legalna. wykładnia autentyczna - mamy do czynienia z nią wtedy, gdy interpretatorem jest organ, który dany przepis ustanowił. Interpretacja ma moc powszechnie obowiązującą, co znajduje wyraz w postaci nowego aktu prawnego, mającego taka sama moc, jak interpretowany przepis. Kto jest upoważniony do tworzenia prawa może też je również interpretować - w taki sposób bywa uzasadniana ta wykładnia. Jednakże wykładnię te spotyka się rzadko, gdyż prawodawcy z tej możliwości nie korzystają. wykładnia legalna - w polskiej powojennej literaturze terminem „wykładnia legalna” określa się wykładnie dokonywaną przez organ, któremu przepisy prawne nadają kompetencję do ustalania wykładni o mocy powszechnie obowiązującej, przy czym organem interpretującym nie jest ten organ, który interpretowany przepis ustanowił. Problem prawotwórczości wykładni o mocy powszechnie obowiązującej: Zaistniał problem, czy jest to jeszcze tylko wykładnia czy tez już tworzenie prawa. Prawodawca może ustalić znaczenie wcześniej wydanej normy w jakikolwiek sposób i będzie ono obowiązywało, chociażby przeczyło sensowi normy i naruszało wszelkie prawidła wykładni. Jak daleko może sięgać wykładnia wiążąca: Jeżeli interpretator mógł rozumieć dany przepis w sposób A lub B, mógł wybrać jedno albo drugie znaczenie, to w sytuacji ustalenia powszechnie obowiązującej wykładni owego przepisu w sposób A drugie ze wspomnianych rozumień B traci rację bytu. Gdyby organ orzekający zastosował przepis w jego rozumieniu B, to fakt ten byłby traktowany jako naruszenie prawa. Prawotwórczość - jest to proces, którego rezultatem jest ustanowienie lub ukształtowanie się nowych norm prawa obowiązującego. Taka sytuacja występuje w przypadku wykładni autentycznej i legalnej gdyż zawsze powoduje ona zmianę dotychczasowego stanu prawnego, równą ustanowieniu nowego aktu normatywnego. Wykładnia o ograniczonej mocy wiążącej: ograniczona moc obowiązująca wykładni prawa polega na tym, ż znaczenie interpretowanego przepisu, ustalonym przez interpretatora nie są związani wszyscy adresaci, lecz tylko pewne ich kategorie lub jedynie niektórzy spośród nich. Może być ona dokonywana przez te podmioty, którym postanowienia prawa nadają taką kompetencję oraz przez organy stosujące prawo. Wyróżniamy:

(…)

… nie jest związany na przyszłość. wykładni dokonywanej przez organ odwoławczy: wykładnią przyjętą przez sąd apelacyjny, jest zobowiązany sąd pierwszej instancji, któremu zwrócono sprawę do ponownego rozpatrzenia. wykładni dokonywanej przez Sąd Najwyższy w odpowiedziach na pytania prawne, oraz wykładnia dokonywana przez Naczelny Sąd Administracyjny w uchwałach zawierających rozstrzygnięcie zagadnień prawnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ministrant napisał(a):

2017-02-28 09:03:08

Wow... Comic sans... Po prostu... Och jej.