Mięśnie, oko i droga piramidowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 2359
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mięśnie, oko i droga piramidowa - strona 1

Fragment notatki:

Tematem przewodnim są mięśnie, oko i droga piramidowa.

Informacje zawarte w notatce to opracowanie zagadnień takich jak: ogólna budowa, zasadniczy przydział i przykłady mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych, ścięgno, włókno mięśniowe poprzecznie prążkowane szkieletowe, tkanka mięśniowa gładka i poprzecznie prążkowana szkieletowa.

A także: struktury układu optycznego, budowa mikroskopowa siatkówki, anatomia układu piramidowego, gałka oczna.

Pyt.2 Ogólna budowa, zasadniczy podział i przykłady mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych.
Mięśnie poprzecznie prążkowane są zbudowane z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej i są czynnymi narządami ruchu. Mogą powodować bądź ruchy przemieszczania, tj. zmianę pozycji poszczególnych części ciała względem siebie, chód itp., bądź ruchy odkształcania, np. skurcz mięśni brzucha powodujący ucisk jelit. Mięśnie poprzecznie prążkowane dzielą się na mięśnie szkieletowe mające początek i przyczep do kości i mięśnie wyrazowe (skórne, mimiczne) mające przyczep do skóry.
W każdym mięśniu poprzecznie prążkowanym można wyróżnić: - początek (część mięśnia mniej ruchoma) - ścięgno początkowe, - brzusiec, - ścięgno końcowe
- przyczep (część mięśnia bardziej ruchoma)
Ścięgno jest częścią mięśnia zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej zwartej, a brzusiec z tkanki mięśniowej. Tkanka łączna otaczająca:
- mięsień - namiętna - pokrywająca pęczki - omięsna
-pojedyncze włókna - śródmięsna
Podział ze względu na:
a) kształt:
- długie
- krótkie
- płaskie
- zwieracze
b) ukierunkowania włókien mięśniowych w stosunku do ścięgna
- wrzecionowate
- półpierzaste
- pierzaste
c) liczby ścięgien początkowych
- dwugłowe
- trójgłowe
- czworogłowe
d) ilości stawów w których mięsień działa
- jednostawowe
- dwustawowe
- wielostawowe
e) przebieg
- grzbietu
- klatki piersiowej
- kończyny górnej
- kończyny dolnej
- brzucha i miednicy mniejszej
- głowy i szyi
Mięsnie współdziałające przy wykonywaniu jakiegoś ruchu - synergiczne, mięśnie przeciwstawne - antagonistyczne
Narządami pomocniczymi mięśni są:
- powięźie - błony łącznotkankowe otaczające pojedyncze mięśnie lub grupy mięśniowe, wytwarzają również przegrody międzymięśniowe
- pochewki ścięgien
- kaletki maziowe - łącznotkankowe woreczki z substancją maziową występującą tam gdzie ścięgna mięśni trą o podłoże
Mięśnie są bogato unaczynione. Wymaga tego ich czynność kurczenia się (w 1 mm3 mięśnia poprzecznie prążkowanego znajduje się ok. 2000 naczyń krwionośnych włosowatych)
Zakończenia nerwowe w mięśniach dzielą się na ruchowe (płytka motoryczna) i czuciowe Przykłady mięsni poprzecznie prążkowanych szkieletowych:
- m. piersiowy większy
- m. dwugłowy (biceps)
- m. brzucha


(…)

… przekazujące sygnał w kierunku mięśni unerwianych przez nerwy czaszkowe przechodzą przez kolano torebki wewnętrznej. Jest to tzw. droga korowo-jądrowa.
konar mózgu w śródmózgowiu (tworzą odnogi mózgu) włókna drogi drugiej układają się zewnętrznie w stosunku do włókien drogi pierwszej
most - włókna drogi korowo-jądrowej zaczynają się rozchodzić i kierują się do odpowiednich ruchowych jąder nerwów czaszkowych…
… przebiegu, akomoduje soczewke.
tęczówka- przesłona regulująca ilość światłą wpadającego do oka, oddziela komory oka: przednią i tylną. Zawiera mięśnie gładkie- zwieracz i rozwieracz źrenicy, zawiera barwnik, który decyduje o "kolorze oczu". Otwór w tęczówce to źrenica, która ma zmienną średnicę. Mięśnie są unerwione przez III nerw czaszkowy(okoruchowy). Obecność barwnika zabezpiecza ciemnię oka…
… maja swoją określoną reprezentację korową;
obwodowy neuron ruchowy to komórka leżąca w rogu przednim rdzenia kręgowego lub w jądrze ruchowym nerwów czaszkowych, w zależności od tego przez jakie nerwy dany mięsień jest unerwiany.
*W warstwie V kory mózgu, w okolicy tzw. zakrętu przedśrodkowego, znajduje się od 30 do 34 tysięcy komórek nerwowych piramidalnych (olbrzymich) Betza, których aksony biegną…
…; ma czerwone zabarwienie dzięki zawartej w kom. czerwieni wzrokowej. Miejsce opuszczenia nerwu wzrokowego - krążek nerwu wzrokowego (plamka ślepa) - brak el. światłoczułych; plamka żółta - największa wrażliwość na barwy, na osi wzrokowej; posiada czopki i pręciki: ich wypustki dośrodkowe dochodzą do komórek dwubiegunowych łączących się z komórkami zwojowymi, których wypustki dośrodkowe tworzą nerw wzrokowy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz