Międzynarodowe stosunki polityczne - Związek między geografią a polityką

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 315
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Związek między geografią a polityką - strona 1

Fragment notatki:

Związek między geografią a polityką
Wg Napoleona Bonapartego „polityka leży w geografii - jednak to właśnie Napoleon nie przewidział, że w 1812 r. jego słowa staną się gorzką prawdą.
Niemcy w XIX wieku są zaczątkiem nowej nauki - geografii politycznej (jej twórcą był Fryderyk Ratzel)
Karl Haushofer - jeden z założycieli instytutu geopolitycznego; badał związek między geografią a polityką; uzasadnienie podbojów w kolonii przez Niemców od geopolityków niemieckich - pojawiło się również określenie Lebenstraum (przestrzeń życiowa); po zakończeniu II wojny światowej w Polsce Ludowej geopolityka nie była rozwijana z powodu niechlubnej genezy.
Wg Mackindera zapanuje te państwo, które będzie panować w Eurazji.
Kissinger i Brzeziński - badali stosunki USA z ZSRR, a obecnie stosunki między USA i Chinami
„Polska ma fatalne położenie między Niemcami i Rosjanami” - obecnie Niemcy są numerem jeden jeśli chodzi o obroty gospodarcze z Polską; Rosjanie są ciągle postrzegani jako nasi wrogowie, jednak świat się zmienia.
Teoria geopolityczna to teoria jednoczynnikowa; w nauce odrzucane są teorie jednoczynnikowe jako niepełne, nie oddające istoty sprawy.
Kolejne uwarunkowanie obiektywne: potencjał ludnościowy danego państwa decyduje w długim czasie; dawniej liczbę ludności przeliczano na liczbę rekrutów zdolnych do noszenia broni; obecnie ludność nie ma już takiego znaczenia dla rozwoju (wyjątkiem może być traktat lizboński jako system ważenia głosów wprowadzony od 2014 r.).
Gęstość zaludnienia - w 1969 r. CIA opublikowała raport o skutkach użycia broni jądrowej przeciwko ZSRR; okazało się, że broń jądrowa zabiłaby ponad 80 % mieszkańców USA oraz około 60% mieszkańców ZSRR (większe zagęszczenie ludności było w USA, podczas gdy na znacznie większym obszarze ZSSR ludność była rozmieszczona w sposób bardzo rozproszony).
Tempo przyrostu naturalnego - nieustępliwa polityka wobec państw arabskich; bardzo duży przyrost naturalny Arabów, natomiast w Polsce społeczeństwo się starzeje (bardzo duży odsetek ludzi starszych, a mniejszy osób młodych)
Struktura wieku ludności - społeczeństwa starsze są z natury bardziej konserwatywne np. Austriacy, Niemcy; przed referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE wielu polityków w szczególności z partii prawicowych straszyło Polaków, jednak aż 77 % Polaków było za przystąpieniem do UE.
Skład narodowościowy - brak znaczących mniejszości narodowych w Polsce (niespełna 2-3% mniejszości narodowych we współczesnej Polsce); Polska jest krajem jednolitym narodowościowo; inne cele miałby polska polityka zagraniczna, gdy mniejszości narodowych byłoby tak wiele jak w czasie II RP, gdzie wszelkiego rodzaju mniejszości niemieckie, ukraińskie, białoruskie, żydowskie, litewskie stanowiły 1/3 mieszkańców II RP.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz