Międzynarodowe skutki nuklearnych ambicji Iranu dla atomowej równowagi sił

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe skutki nuklearnych ambicji Iranu dla atomowej równowagi sił - strona 1 Międzynarodowe skutki nuklearnych ambicji Iranu dla atomowej równowagi sił - strona 2

Fragment notatki:


„ Międzynarodowe skutki nuklearnych ambicji Iranu dla atomowej równowagi sił” RAFAŁ: Irański program atomowy stał się tematem numer jeden polityki międzynarodowej. Bomba jądrowa w rękach fundamentalistycznych ajatollahów niepokoi niemal wszystkie stolice Bliskiego Wschodu, w których rośnie napięcie związane z regionalnymi ambicjami Iranu. Iran zbliża się bowiem krok po kroku do momentu, w którym będzie mógł podjąć decyzję, czy wyprodukować bombę atomową. Na razie, Iran jeszcze nie posiada odpowiedniej ilości wysokowzbogaconego surowca, a cały niskowzbogacony uran dostępny irańskim naukowcom jest pod stałą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wiedzmy jednak, że rozwinięcie pełnoprawnego programu nuklearnego dla liczącego przeszło 70 mln obywateli Iranu, technologicznie nie stanowi wielkiego wyzwania i - co wzbudza strach i niepokój społeczności międzynarodowej - zbudowanie broni nuklearnej jest najprawdopodobniej tylko kwestią czasu. KAMIL: Jakie są powody zbrojenia Iranu? - Wspomniany strach przed atomowym Iranem jest naturalny. Nawet najbardziej pokojowo nastawieni Izraelczycy mają kłopot z irańską "polityką informacyjną", która regularnie określa ich ojczyznę mianem "nowotworu wyrosłego na Bliskim Wschodzie". Oczywiście nowotworu, który jak najszybciej należy wyciąć ze zdrowego ciała pacjenta. Chodzi tu o fakt, że żydowski Izrael jest w bliskim otoczeniu państw muzułmańskich i stąd nazywany jest „nowotworem”. - Przyczyną zbrojenia Iranu jest także chęć odstraszenia USA z regionu Iranu. USA uznaję się czasami nawet za domownika regionu Bliskiego Wschodu, bo ma tam swoje bazy wojskowe w: Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanie. - Kolejną przyczyną zbrojenia Iranu może być pozycja prezydenta Iranu - Mahmuda Ahmedineżada - która jest coraz bardziej chwiejna: ogromna stopa bezrobocia, stale wzrastająca inflacja oraz rosnące z każdym spadkiem cen ropy naftowej zadłużenie Iranu nie napawają Irańczyków optymizmem i stawiają pod znakiem zapytania reelekcję obecnego prezydenta. Ahmadineżad może niedługo desperacko potrzebować jakiegoś sukcesu, a ciężko wyobrazić sobie coś co lepiej ukoi serca jego rodaków, niż sukces programu atomowego. Ponadto irańscy przywódcy bacznie obserwowali rozwój programu atomowego Korei Północnej w latach 90tych XX wieku. Wówczas osłabiona trwającym kryzysem gospodarczym Korea, rozpoczęła budowę programu jądrowego. Mimo iż tą decyzją kraj natychmiastowo został przez Waszyngton wywindowany do pozycji jednego z najniebezpieczniejszych reżimów świata, jednocześnie zapewnił sobie wielkie zainteresowanie społeczności międzynarodowej. Dzięki trwającym pracom nad bombą atomową, jego głos na arenie międzynarodowej zyskał na wadze. Tak samo Iran - dzięki programowi atomowemu kraj ten poprawia swoją pozycję przetargową w stosunkach międzynarodowych.

(…)

… w stosunkach międzynarodowych. RAFAŁ: Warto wspomnieć, że Iran, aby zacząć dalsze wzbogacanie uranu, musiałby wyrzucić sprawozdawców wspomnianej już Międzynarodowej Agencji Energii Atomoweji, co równałoby się z wypowiedzeniem tak zwanego „Układu o nieproliferacji broni jądrowej” (międzynarodowy traktat zabraniający państwom posiadającym technologię budowy broni jądrowej sprzedaży jej do krajów, które tej technologii nie posiadają i jednocześnie zobowiązanie państw, które jej nie posiadają do zaprzestania prób jej rozwoju.) A to ostatecznie zakończyłoby spekulacje dotyczące intencji władz w Teheranie. W kwietniu, po ponad rocznej przerwie, zostały wznowione rozmowy nuklearne między Iranem i grupą państw 5+1, pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny…
… eskalację regionalnego wyścigu zbrojeń. Najbardziej zaniepokojony ekspansją Iranu jest oczywiście Izrael, ale także Irak czy Arabia Saudyjska, od lat będąca największym rywalem Teheranu. Saudyjczycy podkreślają, że irański atom będzie dla nich sygnałem do uruchomienia własnego programu jądrowego. KAMIL:
Izrael jasno deklaruje, że w przypadku bardzo realnego zagrożenia bombą nuklearną ze strony Iranu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz