Metody pomiaru prądów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody pomiaru prądów - omówienie - strona 1 Metody pomiaru prądów - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

METODY POMIARU PRĄDOW
-Mierniki:Do pomiarów małych napięć i prądów poniżej 10-3 V i 10-3 A stosuje sie galwanometry, przy większych wartościach - miliwoltomierze i miliamperomierze a następnie woltomierze i amperomierze. W celu zmniejszenia strat w przyrządach cewki prądowe amperowmierzy wykonuje się z grubego drutu, a cewki napięciowe woltomierzy z cienkiego drutu i szeregowo włącza sie rezystor, uzyskując w ten sposób dużą rezystancję i mały pobór prądu.
-Kompensatory: Mierniki nie pozwalają na wykonanie pomiarów z uchybem mniejszym od ok. 0.1% Do pomiarów dokładniejszych są stosowane kompensatory. Prąd płynący w górnym obwodzie daje pewien spadek napięcia na rezystancji RAB. W części dolnej przyłączamy SEM wzorcową En i przez zmiane położenia suwaka na rezystorze RAB znajdujemy taka rezystancję R1 przy której prze galwanometr G nie płynie prąd (ig = 0) Mamy wtedy En = R1Ip. Następnie przerzucamy przełącznik do połozenia 2 i znajdujemy na rezystorze R2 odpowiednia rezystancję prz której (ig = 0).. Wtdy mamy Ex = R2Ip. REzystror wykonuj sie w postaci kalibrowanego drutu ślizgowego albo zespołu precyzyjnych rezystorów dekadowych, co przy użyciu czułego galwanometru zapewnia poprawnośći wyznaczenia rezystancji R1 i R2 oraz dużą dokładność pomiaru. Kompensatory wykorzystuje się do dokładnych pomiarów sił termoelektrycznych przy pomiarach temperatury do sparawdzenia najdokładniejszych przyrządów pomairowych.
POMIAR REZYSTANCJI
-METODA TECHNIACZA polega na pomiarze prądu, napięcia i obliczeniu rezystancji wg. prawa Ohma. Do pomiaru jest potrzebny amperomierz i woltomierz. Woltomierz i amperomierz mogą być włączone w dwojaki sposób. W pierwszym układzie pomiarowym mierzymy amperomierzem prąd IA = I płynący prze mierzoną rezystancję natomiast napięcie mierzone woltomierzem jest sumą napięć na rezystancji i amperomierzy Uv = UR + UA. Rezystancjia mierzona Rx = U/I =(Uv - RA IA)/IA = (Uv/IA)-RA i jest równa sumie rezystancji wyznaczonej z ilorazu wskazań przyrządów. W drugim układzie pomiarowym amperomierz mierzy sumę prądów płynących przez rezystancję mierzoną i przez woltomierz IA = I + Iv natomiast napięcie mierzone woltomierzem Uv = U jest równe napięciu na rezystancji. Rezystancjia mierzona Rx = U/I = Uv/(IA-Iv). W praktyce stosujesię na ogół układ pierwszy do miaru rezystancji większych od 1 om, a układ drugi dla pomiarów rezystancji mniejszych od 1 om.
-METODY PORÓWNAWCZE.
Na rysunku przedstawiono zasadę pomiaru rezystancji Rx wynikającą z porównania prądów.Przyjmujemy że napięcie U jest stałe a rezystancjia amperomierza pomijalnie mała. W położeniu 1 przełacznika płynie prąd wyznaczony prze wartość rezystancji wzorcowej I1=U/Rw. Po ustawieniu przełacznika w połozeniu 2 popłynie prąd zależny od rezystancji mierzonej tzn. I

(…)

… watomierza również są możliwe dwa sposoby włączenia.
POMIAR MOCY PRĄDU PRZEMIENNEGO
Mocą czynna przy prądzie przemiennym mierzy się za pomocą waomierzy. iloczyn wskazań woltomierza i amperomierza jest mocą pozorną S= UI. Współczynnik mocy oblicz sie ze wzoru cosφ = P/S = P/UI. Podobnie jak przy pomiarze mocy prądu stałego można stosować 2 układu. W praktyce pomiarowej na ogół pomija się straty mocy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz