Metoda SMED-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 952
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metoda SMED-opracowanie - strona 1 Metoda SMED-opracowanie - strona 2 Metoda SMED-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Metoda SMED (Single Minute Exchange of Die) - szybkie przezbrojenie, przezbrojenie w pojedynczych minutach.
Twórca, geneza i rozwój metody SMED Twórcą tej teorii był Shingeo Shingo. Dokonał on usprawnienia prac związanych z przezbrojeniem tysiąctonowych pras hydraulicznych w głównych zakładach Toyota Motor. Skrócił czas przezbrojenia z czterech godzin do półtorej godziny, a po zastosowaniu metody SMED nawet do trzech minut. Shingo prowadził badania nad ulepszaniem organizacji produkcji w zakładach Mazda w Hiroszimie. Zaproponował kierownikowi prasy tygodniowe, lecz ten uznał to za stratę czasu. Uważał, że jedyna drogą likwidacji „wąskich gardeł” jest zwiększenie liczby pras. Już w pierwszych momentach badania operator przezbrajający jedną z pras, nie mogąc znaleźć jednej ze śrub mocujących nowo montowaną matrycę, udał się na jej poszukiwania. Zajęło mu to ponad godzinę, okazało się jednak, że nie znalazł gotowej śruby i musi ją dorobić. Shingo stwierdził, że operacje związane z przezbrajaniem dzielą się na dwie różne grupy: wewnętrzne, takie jak montaż i demontaż matrycy, który może być wykonany tylko podczas postoju maszyny oraz zewnętrzne, takie jak transport zużytych matryc do miejsc ich składowania lub dostarczenie nowych matryc w pobliże pras, które mogą być wykonane, gdy prasy są w ruchu. Usprawnienie polegało na tym, że wcześniej sprawdzono, czy wszystkie śruby są gotowe do wymiany w pobliżu pras. Pozwoliło to, na zwiększenie wydajności o około 50%. Taki był pierwszy krok do powstania metody SMED. Drugi krok został dokonany w stoczni Mitsubishi. Shingo został poinformowany, że wielka szlifierka używana do produkcji podstaw do silników diesla pracuje przy niepełnym wykorzystaniu jej zdolności produkcyjnych. Po analizie okazało się, że znakowanie w celu centrowania i zwymiarowania podstawy silnika było wykonywane na stole samej szlifierki., to w znacznym stopniu hamowało rytm produkcji. Shingo zaproponował, by czynności tę wykonywać oddzielnie na dodatkowym stole szlifierki. W ten sposób było możliwe wymieniane stołów przy przechodzeniu od jednego elementu do drugiego i nie musiało się już tracić czasu na przerwy w wykonywaniu operacji szlifowania. Rozwiązanie to przyniosło zwiększenie produktywności o 40%. Shingo pojawił się w wydziale karoserii głównego zakładu Toyota, gdzie został poinformowany, ze prasa tysiąctonowa ma czterogodzinne postoje podczas każdego przezbrojenia, gdzie przezbrojenie tego samego modelu prasy trwa w zakładach Volkswagena w Niemczech dwie godziny. Podjęto badania w szczególności nad rozgraniczeniem przezbrojenia zewnętrznego i wewnętrznego, próbując usprawnić każde z osobna. Osiągnięto redukcję do 90 minut. Shingo otrzymał polecenie dalszego zredukowania czasu przezbrojenia do trzech minut. Żądanie to wydawało się absurdalne, lecz po trzech miesiącach cel został osiągnięty i czas przezbrojenia prasy tysiąctonowej nie przekraczał trzech minut. Wtedy to Shingo nazwał swoją koncepcję SMED. System ten został zaadaptowany we wszystkich zakładach Toyoty.


(…)

… technologicznych, należy do nich zaliczyć: centrowanie, pomiary temperatury, ciśnienia.
wykonanie próbnych sztuk:
wielkość serii próbnej i jej kontroli zależy od jakości ustawienia. Udział tego etapu jest wyjątkowo znaczący, bo wynosi około 50% czasu potrzebnego na przezbrojenie. Jeśli chce się zmniejszyć ten udział, należy przede wszystkim zwiększyć precyzję wykonywania pomiarów i kalibrowania w etapie…
…, pomiar temperatury czy ciśnienia itp. (stanowią 15% wszystkich czynności przygotowawczych) - realizowane jako przygotowanie wewnętrzne lub zewnętrzne.
Seria próbna i regulacja maszyny - ostatnie z czynności realizowanych podczas tradycyjnego przygotowania, regulacja maszyny w celu właściwego wykonania wyrobu (stanowią 50% wszystkich czynności przygotowawczych) - realizowane jako przygotowanie wewnętrzne…
… oraz eliminację wad jakościowych.
Zmiana umiejscowienia fotokomórki Fotokomórki rejestrujące zbliżenie się obudowy pralki do stanowisk spawalniczych powinny być przed tyłem obudowy odpowiednio do modelu pralki i w związku z tym muszą być przemieszczane przy przechodzeniu od jednego modelu do drugiego. W rozwiązaniu tradycyjnym były one mocowane za pomocą dwóch nakrętek 25 mm. W wyniku zastosowania metody SMED…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Dominik napisał(a):

2016-01-04 20:48:50

Chciałbym wykorzystać ten tekst w pracy inżynierskiej, czy mógłbym poznać autora, bądź pochodzenie tej notatki ? Z gory dziekuje za pomoc