Metafizyka u Arystotelesa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metafizyka u Arystotelesa - strona 1 Metafizyka u Arystotelesa - strona 2

Fragment notatki:

METAFIZYKA. Główna teza metafizyki Arystotelesa brzmi: "byt jest jednostkowy a ogólność przysługuje wiedzy" Główne pojęcia metafizyki: - substancja; - materia; - forma. Substancja: konkretna jednostkowa rzecz, składa się z materii i formy. Materia: właściwością było to, że była bierna, była ona co najwyżej możliwością ruchu. Forma zaś była ruchem, energią. Zasada hylernofizmu: Głosiła, że materia i forma nie istnieją rozdzielnie, istnieją jedynie zespoły materii i formy. Byt u Arystotelesa
Byt jest pojęciem wieloznacznym, lecz zawsze jest w relacji do substancji (gdyby usunąć substancję znikłyby znaczenia bytu).
Cztery znaczenia bytu: przypadłość - byt przypadkowy, byt istniejący w innym bycie (istnieje tylko w związku z czymś innym, np. człowiek jest muzykalny ) substancja - byt w sobie samym, istnieje samoistnie byt logiczny - byt istniejący w umyśle człowieka (prawda - fałsz) możność i akt - coś istnieje w możliwości istnienia i dlatego, że jest (np. może widzieć - widzi) Kategorie bytu: istota - to czym dany byt jest? jakość - jaki jest? ilość - ile go jest? relacja - jakie są relacje z otoczeniem? działanie - czy ma tę zdolność? doznawanie - czy może doznawać? miejsce - gdzie jest? czas - kiedy jest? posiadanie - co, czy, jak posiada? położenie - w jakim położeniu jest?
Metafizyka Arystotelesa jest realizacją znanej zasady jego filozofii tj. zasady złotego środka. Sformułował ją na gruncie etyki, głosiła ona, że należy unikać skrajnych rozstrzygnięć i wybierać tzw. miarę średnią. Pogląd będący realizacją zasady złotego środka w metafizyce nosi nazwę dualizmu. Teoria przyczyn. Zauważa istnienie w bycie czterech przyczyn:
formalna - forma lub istota rzeczy ( eidos ), morfe (= eidos) określa strukturę dla danych przedmiotów (dzięki czemu coś jest takie jakie jest)
materialna - materia ( hyle ), to z czego dana rzecz jest zrobiona
sprawcza (poruszająca) - to od czego pochodzi zmiana i ruch rzeczy
celowa (cel) - przeznaczenie rzeczy i działań Problem substancji:
Struktura: materia - indywidualizuje, forma - istota, coś dzięki czemu coś jest tym czym jest (najważniejsza) SYNOLON - układ materii i formy (złożenie) Cechy: coś, co nie tkwi w czymś innym i nie jest orzekane o czymś innym
coś, co istnieje samo przez się lub oddzielnie od reszty
coś, co jest czymś określonym
coś, co jest wewnętrznie jednolite (struktura, organizacja)
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz