mechanika płynów - prawo Darcyego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2415
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
mechanika płynów - prawo Darcyego - strona 1

Fragment notatki:

Informacje zawarte w pliku to: prawo Darcyego, płyty ruchome, Dysza zwężka Venturiego. W notatce znajduje się wiele wyprowadzeń wzorów, które pomogą w lepszym zrozumieniu tematu.


4. Dysza zwężka Venturiego Dysza Venturiego jest to dysza z długim dyfuzorem, czyli takim, gdzie większa średnica dyfuzora równa jest średnicy przewodu a otwory impulsowe znajdują się po stronie dopływu w obudowie dyszy a po stronie odpływu w cylindrycznym przewężeniu. Jeżeli zastosujemy zwężkę w rurociągu to spowoduje ona zmniejszenie przekroju poprzecznego a co za tym idzie wzrost średniej prędkości przepływu i energii kinetycznej oraz spadek ciśnienia statycznego. Jeżeli płyn ma gęstość stałą i porusza się w kierunku poziomym rurociągu to równanie Bernoulliego będzie miało postać: V1²/2 + p1/ρ = V2²/2 + p2/ρ. Stopień rozwarcia modułu zwężki „m”=(d/Δ)² a stopień przewężenia strumienia m=(d/Δ)². Z równania ciągłości wynika V1=V2=F2/F1 → V2=μm. Prędkość przepływu płynu idealnego wynosi :.W przepływie rzeczywistym ρ

(…)

… : .W przepływie rzeczywistym ρ<<1
.Strumień objętości wynosi: .Gdzie:
α - liczba przepływu zwężki, f - pole powierzchni przekroju zwężki.
5 prawo Darcy'ego
Prawo Darcy'ego łączy w liniową zależność wydatek strumienia filtracyjnego Q z powierzchnią jego przekroju poprzecznego F i spadkiem hydraulicznym J. Q = kf*F*J , gdzie kf - wsp. filtracji , l - długość drogi przepływu. ∆=∆h/l (∆h=∆p/γ) Ponieważ Vf (prędkość filtracji) = Q/F, otrzymujemy Vf = kf*J. Dla małych prędkości przepływ ma charakter laminarny i podlega liniowemu prawu Darcy'ego. Gdy prędkość wzrasta, siły pulsacji powodują zmianę ruchu cząsteczek. Chaotyczny wsp. filtracji kf nie zależy jedynie od własności skały porowatej, ale również od własności płynu takich jak lepkość oraz ciężar właściwy. Można to opisać tak : Kf = k/μ = -kf/υ , gdzie: k - współ…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz