Litwa system polityczny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Litwa system polityczny - wykład - strona 1 Litwa system polityczny - wykład - strona 2 Litwa system polityczny - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Prezydent - Dalia Grybauskaite
1. Ordynacja wyborcza
W Sejmie litewskim zasiada 141 posłów, którzy są wybierani na 4 letnią kadencję.
Posłów wybiera się w systemie mieszanym: 71 z nich wybieranych jest w okręgach jednomandatowych według ordynacji większościowej, a 70 posłów w jednym okręgu wielomandatowym, obejmującym terytorium całej Litwy, według ordynacji proporcjonalnej.
Wybory w okręgu wielomandatowym są ważne, jeśli wzięło w nich udział ponad 25% wyborców. Próg wyborczy dla partii wynosi 5%, a dla koalicji 7%. W okręgu jednomandatowym mandat zdobywa kandydat, który zdobył ponad połowę głosów, pod warunkiem, że w wyborach w tym okręgu uczestniczył nie mniej niż 40% wyborców. W wyborach w 2012 roku w I turze (14 października) obsadzono wszystkie mandaty z list partyjnych oraz tylko 3 mandaty w okręgach jednomandatowych. Dopiero po II turze (28 października) wyłoniono wszystkich posłów.
Na członka Sejmu może być wybrany obywatel Republiki Litewskiej, którego nie wiąże przysięga lub zobowiązanie wobec innego państwa, oraz który w dniu wyborów ukończył 25 lat i stale mieszka na Litwie.
2. Atmosfera przed wyborami
Kryzys gospodarczy i trudna sytuacja społeczna
- kryzys bardzo mocno uderzył również w Litwę i ustępujący rząd Andriusa Kubiliusa musiał starać się wyciągnąć kraj z niego. W jakimś stopniu udało się to ustabilizować, ale nie w pełni zadowoliło to wyborców, jednak zaowocowało (mimo porażki w wyborach) wysokim poparciem wyborców.
- co do trudnej sytuacji społecznej…
Ogromnym problemem jest to, że Litwa jest skuta strachem, brakuje zaufania w społeczeństwie, a wszystkimi rządzi egoizm. Jesteśmy społeczeństwem zmaterializowanym, ceniącym dobrobyt i dążącym do własnych korzyści.”
- razem z tym narastały zachowania nietolerancyjne, ksenofobiczne, kraj był zamknięty na wszelkie zachowania z zachodu, walka o wyborców (nie zawsze była to czysta gra)
- wspomnieć jeszcze można, że kraj miał wysokie bezrobocie, gospodarka nadal potrzebowała stabilizacji, problem korupcji…ogólnie kraj potrzebował zmian i polepszenia sytuacji
Afera związana z wprowadzeniem ustawy oświatowej (ujednolicenie egzaminu z państwowego języka litewskiego w 2013 roku dla wszystkich szkół kraju) - została ona przyjęta w 2011 roku, ale nadal budziła kontrowersje, ponieważ odbyło się to bez jakichkolwiek rozmów ze społeczeństwem, a dotykało to przede wszystkim mniejszości narodowe, które nie miały równej szansy na naukę i startowały ze słabej pozycji.
Dyskryminacja Polaków i problemy mniejszości - Narzuca się litewski styl życia, w pewien sposób to blokuje ich wolność, możliwość bycia czy wyznania. Mocno skomplikowała się sytuacja szkół polskich, gdzie tak jak już było wspomniane rząd nakazuje naukę języka litewskiego.

(…)

…) Główne założenia: przede wszystkim wyjście z kryzysu i opanowanie sytuacji gospodarczej, poprawa życia społeczeństwa
Wyniki wyborów: 15,08% głosów (3 miejsce), 33 mandaty (13/20)
PARTIA PRACY Główne założenia: poprawienie poziomu życia, podwyższenie płacy minimalnej, postawienie na rozwój gospodarczy, niskie i liniowe podatki, poprawa oświaty (bardziej otwarta dla innych obywateli)
Wyniki wyborów: 19,82…
… wyborów: 8,57% (4 miejsce), 10 mandatów (7/3)
AKCJA WYBORCZA POLAKÓW NA LITWIE (tu jest spot)
Działa od 1994 roku
Liderem jest Waldemar Tomaszewski (od 1999 roku)
Główna ideologia: reprezentacja Polaków na Litwie
Główne założenia: nie tylko dbanie o sprawy mniejszości polskiej na Litwie, ale również otwarcie się na główne sprawy w kraju: rozwój sektora biopaliw, za tym idą nowe miejsca pracy, czyli walka z bezrobociem, podniesienie minimalnego wynagrodzenia, opodatkowanie centrów handlowych i banków
Wyniki wyborów: 5,83% głosów (7 miejsce), 8 mandatów (5/3)

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz