Linia Cunard - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Linia Cunard  - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Linia Cunard będąca od wielu lat synonimem luksusu i eleganckich podróży morskich powstała w 1840r ., kiedy Samuel Cunard otrzymał kontrakt od rządu brytyjskiego na przewożenie poczty z Anglii do Ameryki Pół. Cotygodniowe rejsy odbywały się flotą statków parowych z Liverpool'u do Boston'u przez Halifax, potem do Nowego Yorku. Stopniowo Cunard Line budowała coraz większe, szybsze i bardziej luksusowe statki. Na początek XX wieku linia otrzymała od rządu brytyjskiego dotację na budowę dwóch statków. Tak powstały liniowce Mauretania i Lusitania .
Po połączeniu sił z liniami White Star Line, Cunard-White Star Line w 1935r zwodował Queen Mary , a 4 lata później Queen Elizabeth . Wraz z pojawieniem się transportu lotniczego zaczęła spadać zyskowność morskiego transportu pasażerskiego. QM została wycofana z eksploatacji w 1967r i do dziś można ją oglądać w Long Beach w Kalifornii, gdzie pełni funkcję hotelu i centrum konferencyjnego. W 1998r Cunard stał się częścią Spółki Carnival Corp. w skład której wchodzą m.in. linie Princess Cruises, Holland America Line, Carnival Cruise Line, Windstar Cruises, P&O Cruises i Costa Cruises.
12.01.2004r. w swój dziewiczy rejs wypłynął kolejny statek linii Cunard , Queen Mary 2 . Przejął on transatlantycką trasę pomiędzy Southampton i Nowym Yorkiem, obsługiwaną dotychczas przez Queen Elisabeth 2.
10.12.2007r. najnowszy statek linii Cunard otrzymał imię Queen Victoria. Matką chrzestną statku została Jej Królewska Mość Księżna Kornwalii - Kamilla Parker Bowles.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz