Leszek Kolakowski - informacje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1176
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leszek Kolakowski - informacje - strona 1 Leszek Kolakowski - informacje - strona 2 Leszek Kolakowski - informacje - strona 3

Fragment notatki:


BARTOSZ LEBIODA GRUPA A2 Leszek Kołakowski jest jednym z najbardziej znanych i podziwianych filozofów ery nowożytnej. Stworzył takie dzieła jak „Szkice o filozofii katolickiej”, „Obecność mitu”, „Główne nurty marksizmu” czy „Jednostka i nieskończoność”. Jednak sławę zyskał głównie przez napisanie książki pt. „Mini wykłady o maxi sprawach” jest to zbiór czterdziestu jeden wykładów, które podejmują bardzo różne tematy np. „kłamstwo” i „koło fortuny”. Kłamstwo według Kołakowskiego jest czymś naturalnym i powszechnym można to zauważyć nawet w świecie zwierząt. Wśród ludzi wyróżniamy dwa rodzaje oszustw, moralne i niehonorowe, choć według słownika Kopalińskiego to twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, mające wprowadzić kogoś w błąd, moralność to zespół ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe. Tym powyższym stwierdzeniem autor tekstu pragnął pokazać, że oszustwo może być jednocześnie dobre jak i złe. Już w starożytności wyodrębniły się dwa poglądy na temat kłamstwa według św. Augustyna to bezwarunkowe zło, ale historia nie raz nam pokazała, że w niektórych momentach trzeba skłamać by ocalić życie innego człowieka. Według mnie wszystkie te wymienione poglądy są dobre, ponieważ gdyby każdy kłamał, kiedy mu się podoba albo, kiedy mu wygodnie, zaufanie do innych ludzi było by zniszczone, choć z drugiej strony gdyby każdy byłby prawy i mówił samą prawdę to całkiem możliwe, że naród żydowski już by nie istniał, a niektóre czynności i zawody straciłyby cały sens. O kłamstwie nie można mówić jednoznacznie gdyż istnieją oszczerstwa dobre, które mają idę, sprawiają, że nasze wyobrażenia na temat kłamstwa stają się nie istotne. Oszustwo w dobrej sprawie jest rzeczą potrzebną do stania się wzorem do naśladowania. Jednak, kiedy człowiek wyręcza się nim dla własnej korzyści nasze wyobrażenia o moralności zmieniają obrót o całe sto osiemdziesiąt stopi. Żyjemy w świecie kłamstw. Ludzie okłamują nas lub to my sami mówimy często nieprawdę. Kłamstwo jest dominującą cechą życia. Lepsze jego zrozumienie jest ważne dla prawie każdej sfery ludzkiego działania. W starożytności kłamstwa nie traktowano wcale, jako czegoś złego, czy godnego pogardy, sam Sokrates powiedział "Zdaje się, że nasi rządzący będą musieli często stosować kłamstwo i oszukiwanie dla dobra rządzonych.”. Ludzie nawet uważali zdolność do oszukiwania za pewną cnotę. Panowało też powszechne przekonanie, że jeżeli kłamstwo może kogoś ocalić, to jak najbardziej należy się nim posłużyć. Dopiero wraz z nastaniem etyki chrześcijańskiej mijanie się z prawdą uznane zostało za złe, a wszystkich, którzy nie przestrzegali ósmego przykazania, surowo karano. Obecnie jesteśmy nieco bardziej wyrozumiali dla osób, którym zdarza się kłamać. Przed ich potępieniem, staramy się dociec, jakie były przyczyny ich postępowania.­­­


(…)

… za pieniądze w kości i karty, w ówczesnych czasach np. w totolotka. Problem ten rozwiązał polski filozof Leszek Kołakowski „Szanse są przeciw nam, ale jakaś szansa wielkiego zysku istnieje i nie jest rzeczą bezrozumną”, „próbować szczęścia”, jak to się powiada. Fortuna kołem się toczy w każdej chwili można spotkać szczęście lub nieszczęście. Szczęście jest czymś zmiennym, nie zawsze nam towarzyszy. Próbowanie szczęścia, czasami jest bezrozumne. Wtedy, gdy stajemy się nałogowymi hazardzistami.
Według starożytnych fortuna to rzymska bogini kapryśnego szczęścia. Przedstawiano ją zwykle, jako kobietę z zawiązanymi oczyma trzymającą w dłoni róg obfitości i ślizgającą się po morzu na kole lub kuli. Mówiono, że fortuna ma dwie twarze dobrą symbolizującą szczęście i zła przedstawiającą nieszczęście. Główną cechą…
….
Bibliografia
- Wielki multimedialny słownik , Władysław Kopaliński
- Słownik języka polskiego PWN
- Encyklopedia PWN w trzech tomach
- Milioner z ulicy, Vikas Swarup
- Mini wykłady o maxi sprawach, Leszek Kołakowski
- Filozofowie greccy od Talesa do Arystotelesa, W.K.C. Guthrie
- Teologia wczesnych filozofów greckich, Jaeger Werner

… lat próbowali uniknąć fatum, przykładem może być mitologia grecka. Fatum ciążące nad bohaterem ograniczało ramy jego woli kierując skutki działań w jednym tylko, zgubnym kierunku. Było bezpośrednią przyczyną jego końcowej klęski i tragedii. Fatum potocznie oznacza przeznaczenie może mieć również wydźwięk pozytywny. Fataliści uważali za to, że przyszłość i wydarzenia, które jeszcze się mają wydarzyć…
…, przekonania czy poglądy dotarł do sedna całej sprawy. Szczęście jest losowe my, jako ludzie nie możemy znać losu. Nie podzielam w stu procentach determinizmu ani fatalizmu. Aby osiągnąć szczęście można do dążyć po przez np. naukę, sport. Wraz z pogłębianiem wiedzy można zwiększyć swoje szanse na szczęście przykładami są wszelkiego rodzaju teleturnieje czy nawet krzyżówki. Wszelako praca i wysiłek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz