Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - niesterydowy lek przeciwzapalny, hamuje biosyntezę prostaglandyny (na drodze nieodwracalnej acylacji) poprzez blokowanie centrum aktywnego w enzymach COX (cyklooksygenza) produkujących substraty dla 3 prostaglandyn. Najczęściej stosuję się w postaci soli wapniowej. Lek działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obniża temperaturę. Stosowany w profilaktyce zawału mięśnia sercowego, zakrzepów i schorzeniach reumatycznych. Przy długotrwałym stosowaniu ze względu na swoje właściwości drażniące stosuje się postać dojelitową. Nadmierne stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Przy prawidłowym stosowaniu - lek bezpieczny.
Paracetamol - skuteczny i dobrze tolerowany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie jest inhibitorem cyklooksygenaz (COX) więc nie ma działania przeciwzapalnego. U dorosłych przy prawidłowym metabolizmie tworzą się wyłącznie nietoksyczne produkty paracetamolu. U dzieci w przypadku częstych i dużych dawek, Mozę dojść do uszkodzenia wątroby. Ibuprofen ( Advil®, Ibuprom®, Nurofen®) - jest niesterydowym lekiem o działaniu przeciwzapalnym (NSAID) i przeciwbólowym, którego działanie polega na odwracalnej inhibicji cyklooksygenazy (COX) odpowiedzialnej m.in. za syntezę prostaglandyn. Działanie tych ostatnich w organizmie jest wielokierunkowe, ale ich oddziaływanie z neuronami rdzenia kręgowego jest przyczyną pojawienia się odczucia bólu. Inhibicja COX zapewnia ustąpienie symptomów stanu zapalnego i bólu. Wg tego samego mechanizmu działa popularna aspiryna, z tą jednak różnicą, że inhibuje COX nieodwracalnie poprzez jej acetylowanie.


(…)


Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - niesterydowy lek przeciwzapalny, hamuje biosyntezę prostaglandyny (na drodze nieodwracalnej acylacji) poprzez blokowanie centrum aktywnego w enzymach COX (cyklooksygenza) produkujących substraty dla 3 prostaglandyn. Najczęściej stosuję się w postaci soli wapniowej. Lek działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obniża temperaturę. Stosowany w profilaktyce…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz