Leczenie farmakologiczne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 539
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leczenie farmakologiczne - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Leczenie farmakologiczne. Nie ma dostępnych kontrolowanych doniesień na temat leczenia farmakologicznego alergii przewodu pokarmowego. Długotrwała terapia farmakologiczna alergii jest potrzebna w przypadku pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą całkowicie unikać alergenów pokarmowych. Należy odróżniać leczenie ostrych reakcji od leczenia objawów przewlekłych lub nawracających. Niektórym pacjentom, szczególnie chorym z epizodami ogólnoustrojowej reakcji anafilaktycznej w wywiadzie, trzeba udostępnić zestaw leków pierwszej pomocy, do których należą adrenalina [strzykawka automatyczna do iniekcji domięśniowych lub podskórnych bądź inhalator (0,3 mg)], prednizolon (100 mg) i H1-blokery, takie jak klemastyna (2 mg). W przypadku dzieci stosowane powinny być dawki o połowę mniejsze od wymienionych.
Leczenie farmakologiczne i zalecenia dietetyczne nie wykluczają się wzajemnie, ponieważ częściowe wyeliminowanie istotnych alergenów może być pomocne w zmniejszeniu dawek leków niezbędnych do zniesienia objawów.
W większości przypadków H1­blokery nie są skuteczne w leczeniu przewlekłych objawów ze strony przewodu pokarmowego, z wyjątkiem świądu u pacjentów cierpiących z powodu OAS. Kromoglikan podawany doustnie (200 mg 4 razy dziennie) może być pomocny w przypadkach reakcji łagodnych. (dobra tolerancja przez większość osób oraz brak doniesień na temat istotnych objawów niepożądanych)
W przypadkach umiarkowanych i ciężkich pomocne może być doustne podawanie kortykosteroidów (np. prednizolon 5-40 mg dziennie lub budezonid 3-12 mg dziennie). Doniesienia na temat długoterminowego stosowania innych leków, takich jak niesteroidowe leki immunosupresyjne i cytokiny, mają dzisiaj charakter historyczny. W wyjątkowo ciężkich przypadkach przez ograniczony czas wskazane może być podawanie większych dawek kortykosteroidów i całkowite żywienie pozajelitowe. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz