Kultury słowiańskie na balkanach - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultury słowiańskie na balkanach - omówienie - strona 1 Kultury słowiańskie na balkanach - omówienie - strona 2 Kultury słowiańskie na balkanach - omówienie - strona 3

Fragment notatki:


kultury słowiańskie na bałkanach Słowianie południowi - indoeuropejska grupa ludnościowa Europy , zamieszkująca południowo-wschodnią część (północne Bałkany ) tego kontynentu i licząca około 30 mln ludzi.
Do Słowian południowych zalicza się: Bośniaków , Bułgarów , Chorwatów , Czarnogórców , Macedończyków , Serbów i Słoweńców .
W okesie ekspansji Słowianie ( VII - VIII wiek ) ulegli zróżnicowaniu językowo-kulturowemu, spowodowało to wykształcenie trzech grup Słowian, m.in. Słowian południowych. Słoweńcy ( Slovenci ) - naród południowosłowiański , zamieszkujący głównie Słowenię - stanowią ok. 88% ogółu ludności (1,8 mln). Jako nieliczna mniejszość mieszkają w południowej Austrii oraz w północno-wschodnich Włoszech . Posługują się językiem słoweńskim .
Chrystianizacja rozpoczęła się w VIII wieku . W większości Słoweńcy są wyznania rzymskokatolickiego . Słowiańscy przodkowie Słoweńców osiedlali się w Słowenii w drugiej połowie VI wieku . W IX w. stworzyli zależne od państwa frankońskiego księstwo, po jego likwidacji zostali wcieleni do państwa frankońskiego, następnie do państwa niemieckiego.
W procesie kształtowania kultury słoweńskiej ścierały się dwie tendencje: z jednej strony wpływy kultury niemieckiej i włoskiej, z drugiej — opór wobec presji obcej kultury, polegający na podkreślaniu i kultywowaniu słowiańskiej tożsamości.
Proces wyodrębniania się nowoczesnego narodu słoweńskiego, datowany na I połowę XIX w. , przebiegał w opozycji do unifikującego Serbów i Chorwatów ruchu iliryjskiego oraz stanowił reakcję na zagrożenia germanizacyjne i italianizacyjne.
Rozwój cywilizacyjny spowodował zanik kultury tradycyjnej , zarówno materialnej, jak i duchowej, wyodrębniając kulturę słoweńską z kręgu południowosłowiańskiego i lokując ją w strefie środkowoeuropejskiej. Serbowie ( Срби ) - naród południowosłowianski mieszkający głównie w Serbii , Chorwacji , Bośni , Słowenii , Macedonii , Czarnogórze i Stanach Zjednoczonych . Jest ich ogółem około 13 mln. Mówią w swoim języku narodowym serbskim . W większości są prawosławnymi (religia jest uważana przez Serbów za ważny czynnik ich tożsamości).
Serbowie dzielą się na grupy regionalne: Šumadinci , Ere , Vojvođani , Bačvani , Banaćani , Bokelji , Sremci , Semberci , Krajišnici , Hercegovci , Torlaci , Šopi i inni. Czarnogórcy aż do 1945 byli uważani za Serbów.
Serbołużyczanie lub Serbowie łużyccy przypuszczalnie mają wspólne pochodzenie z Serbami, ale obecnie nic poza wspólną narodowością słowiańską i poza nazwą ich nie łączy.
Historia

(…)

… w strefie, o którą rywalizowało Bizancjum i Frankowie. W czasach Karola Wielkiego zwierzchnictwo frankijskie nad częścią obszarów chorwackich zaowocowało przyjęciem przez ten lud chrztu w obrządku łacińskim. Zjednoczenie Chorwatów nastąpiło na początku X wieku, ale ich państwo już w drugiej połowie XI wieku zostało podporządkowane Węgrom.
Jugosławia- nazwa państwa narodów południowosłowiańskich, używana od 1929 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, potem dla Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry - do 2003.
Narody Jugosławii
Kalendarium [edytuj]
XIX w. - początek XX w. - pojawiła się w umysłach intelektualistów serbskich i chorwackich idea powstania Jugosławii - państwa…
… się pod administracją austriacką, pozostając tylko pod nominalnym zwierzchnictwem sułtana.
Chorwacja od kilkuset lat pozostawała w unii z Węgrami (z wyjątkiem Dalmacji, stanowiącej osobny austriacki kraj koronny), tworzącymi do 1918 wspólne państwo z Austrią. Węgry - jako silniejszy partner tej unii - zdominowały elitę społeczno-kulturalną Chorwacji i w efekcie zaczęła ona ulegać powolnej madziaryzacji. W XIX…
… Josipa Broz - Tito. Komuniści zaczynają rządy od eliminacji ustaszy i czetników.
listopad 1945 - opanowany przez komunistów parlament ustanowił w Jugosławii republikę, pozbawiając Karadziordziewiciów tronu.
Utworzono Socjalistyczną Federacyjną Republikę Jugosławii złożoną z sześciu republik:
Serbii ze stolicą w Belgradzie - w skład której wchodziły autonomiczny region Wojwodina oraz mający podobny status okręg Kosowo
Chorwacji ze stolicą w Zagrzebiu
Macedonii ze stolicą w Skopje
Bośni i Hercegowiny ze stolicą w Sarajewie
Słowenii ze stolicą w Lublanie
Czarnogóry ze stolicą w Titogradzie (obecnie Podgorica)
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii w 1945
styczeń 1946 - parlament uchwalił konstytucję, która usankcjonowała zniesienie monarchii i przeprowadzoną już wcześniej nacjonalizację…
… tereny północne: Wojwodinę, Slawonię i Węgry. Pod rządami Stefana Duszana Serbia była najpotężniejszym mocarstwem na Bałkanach, z terytorium rozciągającym się od Adriatyku po morze Egejskie[4]. Bitwa na Kosowym Polu w 1389 zakończyła okres świetności średniowiecznego państwa serbskiego i rozpoczął się okres tureckiej dominacji nad Serbami. Serbowie zamieszkiwali tereny na styku Imperium osmańskiego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz