Krystalizacja- opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krystalizacja- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Krystalizacja
Znaczenie pierwotnej krystalizacji odlewów jest z punktu widzenia technologicznego i użytkowego - większe, niż w przedmiotach kształtowanych drogą przeróbki plastycznej. W odlewach nie ma możliwości wpływania na wielkość ziarn przez zgniot i późniejszą rekrystalizację a zabiegi cieplne nie we wszystkich gatunkach stopów doprowadzają do żądanych rezultatów.
Można wytwarzać znacznie lepsze odlewy poprzez ingerencję w proces krystalizacji. Ogólnie znany jest fakt, że wielkość ziarn i kształt ziarn powstałych w procesie krystalizacji pierwotnej wywierają doniosły wpływ na właściwości stopów. Odnosi się to zarówno do odlewów w stanie surowym, jak i do poddanych obróbce cieplnej.
Odlany do formy metal może krzepnąć w różny sposób, w zależności od jego ilości i składu chemicznego, od efektywności ośrodków krystalizacji, od siły prądów konwekcyjnych panujących w ciekłej fazie i od szybkości odprowadzenia ciepła. Krystalizacja przebiega poprzez zarodkowanie i późniejszy rozrost powstałych zarodków.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz