Krótkoterminowe papiery dłużne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krótkoterminowe papiery dłużne  - omówienie  - strona 1 Krótkoterminowe papiery dłużne  - omówienie  - strona 2 Krótkoterminowe papiery dłużne  - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Krótkoterminowe papiery dłużne (KPD) ze względu na terminy, na jakie są emitowane (zapadalność poniżej roku), stanowią przedmiot obrotu na rynku pieniężnym. Dzięki tym dyskontowym papierom wartościowym przedsiębiorstwa mają możliwości pożyczenia pieniędzy na rynku, zamiast ubiegać się o kredyt w banku. Natomiast inwestorzy udzielający takiej pożyczki zyskują więcej, niż mogliby otrzymać z lokat bankowych. Jednak banki nie są pomijane w tym obrocie. KPD sprzedawane są za pośrednictwem banku agenta emisji, który następnie organizuje rynek wtórny tych papierów w celu zapewnienia odpowiedniej płynności inwestorom. Ponadto zysk z tego typu transakcji jest pewniejszy niż zysk wynikający z inwestycji w akcje, a o bezpieczeństwie danej inwestycji wypowiadają się niezależne firmy ratingowe. Przydzielają one oceny odpowiadające wysokości ryzyka inwestycji w dane przedsiębiorstwo. . Krąg nabywców papierów komercyjnych stanowią głównie banki, przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, firmy ubezpieczeniowe, fundusze powiernicze, narodowe fundusze inwestycyjne i firmy zagraniczne.
2. Rys historyczny krótkoterminowych papierów dłużnych
Emisja krótkoterminowych papierów wartościowych zaczęła się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Commercial papers, jak były określane, stanowiły podstawę dostarczania kapitału amerykańskim kopalniom, kolejom i innym przedsiębiorstwom zgłaszającym potrzebę kapitału i będącym na tyle wiarygodnymi, aby go uzyskać. W Polsce pierwszą instytucją, która wprowadziła krótkoterminowe papierydłużne, był Polski Bank Rozwoju S.A. Było to w 1992 r. Obecnie rynek krótkoterminowych papierów dłużnych wyceniany jest na 25 mld PLN (Fitch Polska 2005) i, jak przedstawiają dane statystyczne, nadal wzrasta. Jak wynika z danych opublikowanych przez FICH, na rynku pozaskarbowych papierów dłużnych dominują obligacje przedsiębiorstw, które w ostatnim roku przeskoczyły na pierwszą pozycję, prześcigając długo letniego lidera na tym rynku, jakim były krótkoterminowe papiery dłużne.
3. Podstawy prawne funkcjonowania krótkoterminowych papierów dłużnych w Polsce
- Prawo wekslowe z 1936 r.
- Kodeks cywilny z 1964 r. art. 921
- Ustawa o obligacjach z 29.06.1995 r. ze zmianami (z 01.01.2003 r. i 01.01.2004 r.)
- Prawo bankowe z 1997 r
Na bazie prawa wekslowego z 1936 r. w obrocie znajdują się papiery określane jako KWIT-y (krótkoterminowe weksle inwestycyjno-terminowe), wykreowane przez polski oddział ING w imieniu i na rzecz przedsiębiorstw (głównie spółek joint-venture) kontrolowanych przez duże zagraniczne koncerny. Na bazie prawa wekslowego działają jeszcze weksle komercyjne, weksle krótkoterminowe. W 1999 r. około 80% emisji opierało się na konstrukcji weksla (Cera S.A.).
Z kodeksu cywilnego z 1964r. wywodzą się papiery określane jako bony komercyjne, bony handlowe, bony inwestycyjne.

(…)

… jest to oprocentowanie podawane w skali roku, wypłacane wypłacane przez emitenta w określony, cykliczny sposób (najczęściej w okresach: kwartalnych, półrocznych, rocznych
5. Emisja KPD Emisja KPD odbywa się na podstawie zawieranej przez emitenta i agenta emisji umowy programu emisji lub pojedynczej emisji. (Bank BPH 2005) W proces emisji zaangażowane są następujące podmioty: emitent, inwestorzy, agencje ratingowe…
… agencje ratingowe wystawiając oceny.
5.1.2. Agencje ratingowe
Kolejną grupą zaangażowaną w proces emisji są agencje ratingowe. Agencje ratingowe to niezależne podmioty, które zajmują się oceną bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej emitentów. Agencje te dokonują analizy prawdopodobieństwa przyszłej spłaty wyemitowanych papierów wartościowych Wysokość przyznawanych ocen wystawianych przez agencje
… emisji, datę uruchomienia programu bądź pojedynczej emisji, czas obowiązywania emisji oraz termin wykupu (Bank BPH).
Agent emisji, którym jest najczęściej bank, organizuje emisje PD w ramach programów, czyli ustalonych powtarzalnych emisji PD bądź po prostu organizuje jednorazową emisję PD. Emisje organizowane są wyłącznie dla emitentów (klientów banków) o akceptowalnym, wysokim standingu finansowym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz