Krew w histologii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krew w histologii - strona 1 Krew w histologii - strona 2 Krew w histologii - strona 3

Fragment notatki:


KREW Krew jest płynną tkanką, która składa się z nieupostaciowanego osocza (plazmy) oraz z elementów upostaciowanych (morfotycznych). Osocze stanowi 55%, a elementy morfotyczne około 45 % objętości całej krwi. Funkcja krwi polega na transportowaniu gazów, składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz hormonów, zaś pH wynosi ok. 7,4.
Ilość krwi w organizmie człowieka szacuje się na 1/13 (7 %) masy ciała. Prawidłowo osocze składa się w 90 % z wody, 8% z białek (albuminy, globuliny, fibrynogen), 1% soli nieorganicznych, 0,5 %lipidów i w 0,1 % z cukru oraz innych substancji. Z ciał nieorganicznych prawidłowe osocze zawiera 102mmol/l jonów sodu, 2,5 mmol/l jonów wapnia i 4mmol/l jonów potasu. Osocze krwi pozbawione fibrynogenu nazywamy surowicą. Ciśnienie osmotyczne krwi (utrzymywane przede wszystkim przez albuminy) wynosi 300 mOsm/l.
Elementy morfotyczne krwi dzielimy na:
krwinki czerwone (erytrocyty);
krwinki białe (leukocyty); płytki krwi (trombocyty).
W życiu pozapłodowym elementy morfotyczne krwi są wytwarzane w szpiku kostnym w procesie zwanym hemopezą bądź hematopoezą. Proces hemopoezy rozpoczyna się jednak już w 2 tygodniu życia zarodkowego w ścianie pęcherzyka żółtkowego (proces hemocytopoezy pierwotnej). W późniejszym okresie rozwoju płodowego komórki krwiotwórcze wędrują do wątroby - gdzie począwszy od 6 tygodnia rozwoju rozpoczyna się erytropoeza - oraz do śledziony. Począwszy od 2 miesiąca rozwoju w wątrobie i śledzionie rozpoczyna się także granulo-, mono-, limfo- i megakariocytopoeza. W drugim miesiącu rozwoju rozpoczyna się limfocytopoeza w grasicy. Między 2 i 3 miesiącem rozwoju hemocytopoeza rozpoczyna się w szpiku kostnym, początkowo w obojczyku, później także w innych kościach.
W okresie okołoporodowym hemocytopoeza w wątrobie i śledzionie zanika i od pierwszych tygodni życia pozapłodowego występuje tylko w szpiku kostnym czerwonym i narządach limfopoetycznych.
ERYTROCYTY Krwinki czerwone - erytrocyty - stanowią najliczniej występującą grupę wśród elementów morfotycznych krwi. Liczba krwinek czerwonych u zdrowego dorosłego człowieka wynosi: u kobiet około 4,5 mln, u mężczyzn około 5mln, zaś u noworodków może sięgać nawet 7 mln w 1 mm³. Liczbę erytrocytów zwiększają: niskie ciśnienie atmosferyczne oraz hormony sterydowe. Na zmianę liczby erytrocytów we krwi wpływa wiele czynników, na przykład erytropoetyna, hormon produkowany przez nerki. Średni czas życia erytrocytów wynosi około 120 dni. Po tym okresie erytrocyty są wyłapywane i niszczone przez komórki układu siateczkowo-śródbłonkowego.
Typowy erytrocyt jest kształtu dwuwklęsłego krążka o średniej grubości ok. 1,8um i średnicy od 7,5 do 8,7 μm. Krwinka czerwona o takich wymiarach zwana jest normocytem. W warunkach prawidłowych większość erytrocytów jest normocytami. Krwinki o wymiarach mniejszych nazywamy mikrocytami, zaś o większych makrocytami. Występowanie krwinek czerwonych o różnych kształtach nazywamy anizocytozą. Na preparatach barwionych eozyną i hematoksyliną erytrocyty wybarwiają się na różowo dzięki powinowactwu do eozyny. Charakterystyczny kształt erytrocytu, utrzymywany przez białko szkieletowe - spektrynę, zwiększa jego powierzchnię o ok. 20 -30%, co usprawnia proces wiązania gazów. Ponadto taki kształt komórki wraz z niezwykłą elastycznością błony komórkowej umożliwia erytrocytom przechodzenie przez kapilary o średnicy ok. 4 μm.

(…)

… przebywają około kilka godzin, natomiast w tkankach, do których dostają się dzięki przenikaniu przez ścianę naczyń krwionośnych - od 4 do 5 dni. Proces przenikania neutrofilów przez ścianę naczyń zwany jest diapedezą. Cytoplazma neutrofilów jest kwasochłonna, zawiera ziarna glikogenu, nieliczne mitochondria (co świadczy o przewadze metabolizmu beztlenowego), elementy aparatu Golgiego oraz dwa rodzaje…
… zawiera na swej powierzchni antygeny grupowe. Antygeny grupowe AB0 na powierzchni erytrocytów są glikoproteinami, przy czym specyfikę antygenową określają składniki wielocukrowe (układ grup krwi AB0 został po raz pierwszy opisany przez Landsteinera w 1900roku). W przypadku grupy krwi A glikoproteiną jest N-acetylo-D-galaktozamina, w przypadku grupy B - D-galaktoza, natomiast grupa krwi 0 nie ma na swej powierzchni żadnego czynnego wielocukru. Wymienione substancje grupowe występują także na większości jądrowych komórek organizmu. We frakcji γ-globulin surowicy krwi istnieją przeciwciała przeciwko substancjom grupowym krwi (w przypadku grupy krwi A - przeciwciała anty -B itd.). Substancje grupowe krwi wraz z przeciwciałami surowicy noszą nazwę układu grupowego krwi.
Poza układem antygenów AB0 na powierzchni…
… retikulocytami. Są one nieco większe od prawidłowych erytrocytów. Mają one wygląd erytrocytów, a w swej cytoplazmie zawierają pozostałości jądra komórkowego. Poza tym zawierają mitochondria, rybosomy i aparat Golgiego. Przekształcenie retikulocytów w erytrocyty następuje we krwi obwodowej po około 24-48 godzinach od ich uwolnienia ze szpiku kostnego. W niektórych przypadkach w obrębie krwinek czerwonych…
… difosforan adenozyny (ADP), serotoninę (wyłapywaną przez płytki, a produkowaną przez komórki układu APUD przewodu pokarmowego), histaminę oraz jony wapnia zjonizowanego;
lizosomy zawierające typowe enzymy (kwaśne hydrolazy, arylsulfataza);
mikroperoksysomy - małych rozmiarów ziarnistości zawierające układ kataliz.
Ponadto na powierzchni płytek krwi występują antygeny zgodności tkankowej HLA…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz