Krew i jej choroby- anatomia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 3451
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krew i jej choroby- anatomia - strona 1

Fragment notatki:

in funkcje krwi, tj transportową i krzepnięcie krwi. Charakteryzuje elementy składowe krwi, tj. Czerwone ciałka krwi, białe ciałka krwi, płytki krwi, osocze. Tłumaczy także zagadnienia związane z grupą krwi oraz grupami chorób krwi tj. Białaczka, zaburzenia krzepnięcia, tj. Krwawiączka (hemofilia), niedobór płytek krwi, oraz niedokrwistość (niedobór czerwonych krwinek), czyli niedokrwistość hemolityczna, z niedoboru żelaza oraz megaloblastyczna.

Jacek Styrylski III inf. Krew i jej choroby
Krew w organizmie ludzkim spełnia dwie zasadnicze funkcje:
Transportową: czerwone ciałka krwi przenoszą tlen do komórek i odprowadzają dwutlenek węgla do płuc. Krew transportuje wchłonięte w układzie pokarmowym składniki odżywcze, oraz substancje takie jak enzymy, hormony, substancje odpornościowe (itp.), następnie dostarcza je do odpowiednich miejsc w naszym ciele. Krzepnięcie krwi: kiedy się skaleczymy krew ma za zadanie uszczelnić uszkodzoną część ciała. Tak więc krew krzepnie by zasklepiać rany. Ten proces jest wykonywany przez szereg zawartych we krwi substancji, których uczynnianie zachodzi przez skomplikowany wielostopniowy mechanizm.
W ciele dorosłego człowieka krąży około pięć litrów krwi. Krew złożona jest z tych elementów:
Czerwone ciałka krwi (erytrocyty)
Białe ciałka krwi (leukocyty)
Płytki krwi (trombocyty)
Osocze
Krew jest podzielona na grupy, dlatego nie można jej wymieniać w sposób dowolny. Przetoczenie krwi jednego człowieka drugiemu w sposób przypadkowy związane by było z ryzykiem powstania reakcji alergicznej. W krwi znajdują się antygeny, substancje które reagują z przeciwnie skierowanymi do nich przeciwciałami zawartymi w krwi drugiego człowieka w wyniku tej reakcji dochodzi do zlepienia się (aglutynacja) krwi. Aby zjawisku temu zapobiec należy zbadać jakie antygeny zawiera dana krew. Wyróżnia się cztery grupy antygenowe A(45%), B(10%), AB(5%) i 0(40%) krew grupy 0 może otrzymać każdy człowiek, osobą z grupą AB można przetoczyć krew od dawcy z dowolnej innej grupy. Oprócz układu ABO we krwi znajdują się antygeny układu Rh(+,-). Przetaczać krew można wyłącznie o tym samym czynniku Rh. Określenie antygenów układu Rh matki i dziecka jest ważne w przebiegu ciąży.
W Układzie krwiotwórczym możemy wyróżnić trzy grupy chorób:
Niedokrwistości (anemie)
Zaburzenia krzepnięcia
Białaczki
Niedokrwistości(niedobór czerwonych krwinek):
Z niedoboru żelaza: człowiek który na nią choruje łatwo się męczy, ma suchą skórę, wypadają mu włosy, jego paznokcie są kruche, a błona śluzowa nosa jest uszkodzona. Żelazo jest substancją do życia niezbędną, przyczynami braku tego elementu w organizmie mogą być:
znaczna utrata krwi z powodu: zbyt obfitych miesiączek, zapalenia żołądka, raka przewodu pokarmowego, hemoroidów czy tasiemczycy. Do powstawania anemii mogą przyczynić się też różne leki.
Nie prawidłowe odżywianie się zwłaszcza u dzieci i u ludzi dorosłych zmuszonych stosować odpowiednią dietę.
Nie zdolność przewodu pokarmowego do wchłaniania żelaza, np. po operacji żołądka.
W krajach uprzemysłowionych na niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza cierpi co

(…)

… liście warzyw i produkty zbożowe z pełnego ziarna).
Megaloblastyczna: objawami tej choroby są: bladość lekkie zażółcenie skóry i białkówek, utrata apetytu, zmniejszenie wydolności organizmu, i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Przyczynami są: niedobór witaminy B12 najczęściej powstały w skutek braku specjalnego czynnika, który przenosi tą witaminę, druga przyczyna to niedobór kwasu foliowego, występuje…
… kręgowego i w konsekwencji do powstania trwałych objawów neurologicznych. Zapobiec tej chorobie można stosując bogato zróżnicowaną dietę (żywność pochodzenia zwierzęcego posiada witaminę B12 w przeciwieństwie do tej pochodzenia roślinnego, wyjątkiem są rośliny z bogatą zawartością kwasu mlekowego np. kapusta kiszona). Hemolityczna: dolegliwości towarzyszące tej chorobie to bladość, męczliwość, duszność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Julka napisał(a):

2018-11-28 17:58:32

Generalnie to jestem w liceum, ale gdyby nie twoja notatka to dostałabym 1 <3. Dziękuję bardzo