Kręgosłup-budowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 973
Wyświetleń: 2471
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kręgosłup-budowa - strona 1 Kręgosłup-budowa - strona 2 Kręgosłup-budowa - strona 3

Fragment notatki:


Kręgi szyjne (C1-C7) C - Cervicalis lordoza szyjna
Kręgi piersiowe (Th1-Th12) Th - Thoracalis kyfoza piersiowa
Kręgi lędźwiowe (L1-L5) L - Lumbalis lordoza lędźwiowa
Kręgi krzyżowe (S1-S5) S - Sacrum kyfoza krzyżowo-guziczna
Kręgi Każdy typowy kręg ruchomy jest zbudowany z dwóch zasadniczych części: przedniej, którą stanowi trzon ( corpus vertebrae ) i tylnej, nazywał łukiem kręgu ( arcus vertebrae ). Obie te części obejmują otwór kręgowy ( ramen vertebrae ). Otwory wszystkich kręgów w sumie tworzą kanał kręgwy ( canalis vertebralis ), w którym leży rdzeń kręgowy wraz z oponami. Od łuku kręgu odchodzą następujące wyrostki:
wyrostek kolczysty ( processus spinosus ), nieparzysty, skierowany tyłowi,
wyrostki poprzeczne ( processus transvers i), parzyste, odchodzą bocznie,
wyrostki stawowe górne i dolne ( processus articulares superiores et inferiores ), parzyste, zwrócone ku górze i ku dołowi.
Trzony kręgów dźwigają ciężar ciała, łuki otaczają i chronią rdzeń kręgowy, wyrostki poprzeczne i kolczysty służą do przyczepu więzadeł i mięśni, stanowiąc również dla nich ramiona dźwigni. Wyrostki stawowe górne i dolne umożliwiają stawowe połączenie kręgów ze sobą.
Trzon kręgu ma przeważnie kształt walcowaty i wyróżnia się na nim cztery powierzchnie: górną i dolną, które są chropowate, gdyż zrastają się z krążkiem międzykręgowym; powierzchnię obwodową trzonu, która jest wklęsła i ograniczona przez brzegi górny i dolny; powierzchnię rdzeniową, stanowiącą przednią ścianę otworu kręgowego. Elementem budulcowym trzonu jest istota gąbczasta, której beleczki kostne przystosowane są do znoszenia dużych obciążeń.
Łuk kręgu rozpoczyna się nasadą ( pediculus arcus uertebrae ) w części grzbietowej strony kręgu. Na brzegach górnym i dolnym nasady duje się wcięcie kręgowe górne i dolne ( incisura uertebralis superior ei rior ). Przez połączenie wcięcia dolnego i górnego sąsiadujących kręgu wstają parzyste otwory międzykręgowe ( foramen interuertebrale ).Część łuku, w którą przechodzi nasada określa się blaszką łuku kręgowego ( darnina arcus uertebrae ). Blaszki z prawej i lewej strony zrastają się i ograniczają od tyłu otwór kręgowy. Kręgi poszczególnych odcinków kręgosłupa mają charakterystyczne cechy budowy, które pozwalają na ich identyfikację.
Kręgi szyjne ( vertebrae ceruicales ) W skład odcinka szyjnego kręgosłupa wchodzi siedem kręgów. I szy i drugi kręg mają zupełnie nietypową budowę i wymagają odrę omówienia. Siódmy kręg szyjny upodabnia się do kręgów piersiowych.


(…)

… articulares superiores et inferiores), na których występują powierzchnie stawowe stanowiące połączenia z sąsiednimi elementami kostnymi. Kształt dołków górnych zbliżony jest do fasoli, a dołki dolne są okrągławe. Na zewnątrz od części bocznych odchodzą wyrostki poprzeczne (processus transuersi), które zawierają otwór wyrostka poprzecznego (foramen transy er sarium). Wyrostki poprzeczne stanowią miejsce…
… (procesus spinosus), wyrostki poprzeczne (z otworami) i wyrostki stawowowe. Brak wyrostków stawowych górnych � na ich miejscu występują i gławe powierzchnie stawowe górne, które są skierowane skośnie ku wi i w bok. Takie ustawienie powierzchni stawowych pozwala na obs2 ruchy obrotowe pierwszego kręgu szyjnego (szczytowego) wraz z g w stosunku do kręgu obrotowego.
Siódmy kręg szyjny (uertebra prominenta…
… kręgowy, który jest mały, o okrągłym kształcie. Dwa ostatnie kręgi piersiowe zbliżają się swoją budową do kręgów lędźwiowych. Kręgi lędźwiowe (vertebrae lumbales)
Występują u człowieka w liczbie czterech do pięciu, a położone są między kręgami piersiowymi i kością krzyżową. Charakteryzują się najbardziej masywnym trzonem nerkowatego kształtu oraz trójkątnym otworem kręgowym. Wyrostki poprzeczne odchodzą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz