Kotły wodne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kotły wodne-opracowanie - strona 1 Kotły wodne-opracowanie - strona 2 Kotły wodne-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Kotły wodne niskotemperaturowe stanowią podstawowe wyposażenie dla celów grzewczych w siłowniach małych mocy. Ze względu na materiały konstrukcyjne wyróżniamy kotły wodne:
Stalowe
Żeliwne
Ze względu na zastosowane palniki w kotłach wodnych:
Palniki inżektorowe
Palniki nadmuchowe
Palniki wentylatorowe
Ze względu na pozycję kotła wodnego:
Wiszące
Stojące
Ze względu na obieg wody i wyprowadzenie spalin wyróżniamy kotły wodne z obiegiem:
Naturalny
Wymuszony
Czynniki determinujące rozwój kotłów wodnych:
Polepszenie parametrów energetycznych (głównie związane z poprawą sprawności, zależy nam by sprawność była możliwie jak największa w całym okresie grzewczym, tzw. sprawność średnioroczna; im wyższa sprawność tym mniejsze zużycie paliwa i mniejsze koszty eksploatacyjne) Ograniczenie zagrożeń dla środowiska naturalnego
Wielkość mocy kotłów wodnych jest w przedziale od kilkudziesięciu kW do kilku MW
Kotły wodne z zespawanym wymiennikiem ciepła są budowane ze stali węglowej lub stali nierdzewnej (stosowanej gdy kocioł pracuje w warunkach kotła kondensacyjnego). Muszą one spełniać odpowiednie parametry związane z nadciśnieniem, wykonuje się próbę wodną, w której kocioł musi wytrzymać ciśnienie 2P, gdzie P - jest to najwyższe dopuszczalne nadciśnienie w kotle. Minimalne ciśnienie dla którego jest wykonana próba wodna to 0,2 MPa. Kotły wodne z zespawanym wymiennikiem ciepła budowane są w dwóch rozwiązaniach konstrukcyjnych: Płomiennikowe, zasadnicza część wymiennika ciepła składa się z płomieniówek, są to rury przez które przepływają gorące spaliny natomiast na zewnątrz rury są obmywane przez wodę, ciepło od gorących spalin przekazywane jest do wody poprzez płomieniówki, płomieniówki są konstruowane w dwóch wersjach: poziomo lub pionowo, wymiennik ciepła od dołu i góry jest zamknięty tzw. dębicą, w górnej części znajduje się komora spalin, natomiast w dolnej części znajduje się główna powierzchnia komory spalania, w komorze spalania znajduje się kolektor, do którego doprowadzany jest gaz i na tym kolektorze zamontowane są palniki inżektorowe (pracują w warunkach palników kinetyczno-dyfuzyjnych), powietrze doprowadzone jest do komory spalania przez specjalną pokrywę, która znajduje się w dolnej części, ma ona również za zadanie zmniejszenie strat ciepła przez promieniowanie, przy niskich obciążeniach na płomieniówkach często osadza się sadza)
Opłomkowe (składają się z podwójnego płaszcza wodnego, są to rury przez które przepływa woda a spaliny opływają je z zewnątrz i oddają ciepło do wody)


(…)

…, są to rury przez które przepływa woda a spaliny opływają je z zewnątrz i oddają ciepło do wody)
Elementy brane pod uwagę w przypadku projektowania kotła wodnego:
Możliwość montażu kotła w pomieszczeniu kotłowni
Aspekt ekonomiczny inwestycji
Współpraca z układem grzewczym
Wymagana moc cieplna (zarówno maksymalna, jak i przeciętna)
Kryteria priorytetu doprowadzenia ciepła przy ograniczonej temperaturze wody…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz