KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Nasza ocena:

4
Pobrań: 42
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ - strona 1

Fragment notatki:


KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OPODATKOWANIE Jednym z naszych obowiązków, o jakich należy pamiętać otwierając działalność jest wybór formy opodatkowania. Musimy zdecydować się, z jakiej formy rozliczania się z fiskusem będziemy korzystać. Mamy następujące podstawowe formy opodatkowania: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatek liniowy. Karta podatkowa Karta podatkowa jest z nich najmniej skomplikowana. Nie ma konieczności bowiem prowadzenia żadnych ksiąg ani wypełniania deklaracji podatkowych. Jedynie po zakończeniu roku składamy informację o wysokości odliczonych składek ubezpieczenia zdrowotnego.  Wysokość podatku ustalana jest przez urząd skarbowy. Bierze on przy tym pod uwagę rodzaj działalności, liczbę mieszkańców gminy, na terenie której jest prowadzona i liczbę zatrudnionych pracowników. Informacja ta podawana jest w rozporządzeniu naczelnika urzędu skarbowego, na dany rok i ma określoną z góry wysokość. Podatek w stałej kwocie wpłaca się co miesiąc do urzędu skarbowego (do 7. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień do 28 grudnia), pomniejszając go wcześniej o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Niestety, nie wszyscy mogą być tak opodatkowani, a tylko ci, którzy prowadzą drobną działalność handlową, usługową, gastronomiczną (o szczegóły należy pytać w urzędzie skarbowym).
Ryczałt ewidencjonowany
Z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą skorzystać firmy, które spełniają określone kryteria. Jednym z nich jest limit uzyskiwanych przychodów. O tym, czy w danym roku podatnik może skorzystać z opodatkowania ryczałtem, decyduje jego przychód (uzyskany z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko bądź w formie spółki) z ubiegłego roku podatkowego. I tak o tym, czy podatnik może korzystać z ryczałtu w 2009 r. decyduje jego przychód uzyskany w 2008 r., w 2010 r. będzie natomiast istotny przychód z roku 2009. Dodatkowo należy także pamiętać, iż przekroczenie limitu przychodów w danym roku nie wpływa na formę opodatkowania w tym roku, a dopiero w następnym. Kwota podatku, którą zapłacimy rozliczając się ryczałtem jest wynikiem przemnożenia odpowiedniej stawki procentowej przez wielkość przychodu osiągniętego przez naszą firmę. Podatek należnego fiskusowi zależy od wielkości przychodu, a nie jak to ma miejsce w przypadku zasad ogólnych od dochodu. Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy. Wadą tej formy rozliczenia jest brak możliwości zrzeczenia się ryczałtu w trakcie roku podatkowego oraz brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Czasem ryczałt bywa nieopłacalny, gdy zysk jest bardzo mały (koszty są wysokie), podatek płaci się bowiem od przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Jednak zaletą jest dość prosta księgowość i to, że przy niskich kosztach można uzyskać korzyści fiskalne w porównaniu z rozliczaniem się na zasadach ogólnych. W chwili obecnej mamy pięć stawek ryczałtu: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Zaliczki na podatek wpłacamy do 20. dnia każdego miesiąca.


(…)

… na opłacaniu podatku dochodowego według skali podatkowej od dochodu, rozumianego jako przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodów. Jednak dochód z działalności ustalany jest według specyficznych reguł - m.in. istnieją szczegółowe zasady określania kosztów podatkowych, przychodów, podatku. Prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek samodzielnego rozliczania się w zakresie podatku dochodowego…
… - wydatki na środki komunikacji masowej i taksówki.
Do kosztów prowadzenia działalności możemy jeszcze zaliczyć:
koszt usług reklamowych, pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, wydrukowania wizytówek, ulotek,
ubezpieczenie lokalu lub środków trwałych,
monitoring i ochrona lokalu,
czynsz lub wynajem,
opłaty za energię elektryczną, cieplną, wodę użytkową,
podatki od nieruchomości lub samochodów
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz