Koszty i ich charakterystyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2331
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koszty i ich charakterystyka - strona 1

Fragment notatki:

Zawartość notatki jest następująca. Koszty według typów działalności, Koszty w układzie rodzajowym, Koszty według odmian działalności, Koszty w układzie funkcjonalnym, Koszty według miejsc ich powstawania, Koszty w układzie kalkulacyjnym, Koszty rozliczane w czasie.

Koszty i ich charakterystyka
Koszty stanowią wyrażone w pieniądzu zużycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, materiałów, paliwa, energii, usług, czasu pracy pracowników oraz niektóre wydatki nie odzwierciedlające zużycia, dotyczące normalnej działalności danego przedsiębiorstwa w określonej jednostce czasu Ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty mogą być klasyfikowane w różnych przekrojach w celu ułatwienia obserwacji i badania ich poziomu, struktury i dynamiki. Klasyfikacja kosztów może być przeprowadzana z różnych punktów widzenia w zależności od cechy przyjętej za kryterium klasyfikacyjne. Do podstawowych kryteriów klasyfikacyjnych kosztów, stosowanych w całym zakresie lub tylko fragmentach w ewidencji na ogół każdego przedsiębiorstwa, należy ich podział: według typów działalności przedsiębiorstwa,
w układzie rodzajowym, według odmian działalności,
w układzie funkcjonalnym, według miejsc ich powstawania, w układzie kalkulacyjnym, według stopnia ich reagowania na zmiany wielkości produkcji. koszty rozliczane w czasie
KOSZTY WEDŁUG TYPÓW DZIAŁALNOŚCI
W każdym przedsiębiorstwie mogą być wydzielone trzy typy jego działalności, a mianowicie: operacyjna, inwestycyjna, finansowa. Z każdym z tych typów działalności związane są określone koszty. Koszty działalności operacyjnej dzielą się na: koszty właściwej działalności operacyjnej, pozostałe koszty operacyjne. Koszty właściwej działalności operacyjnej obejmują kilka pozycji kosztów według rodzajów oraz wartość sprzedanych towarów i materiałów według cen ich nabycia. Porównanie kosztów właściwej działalności operacyjnej z przychodami ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów umożliwia ustalenie zysku lub straty na tej sprzedaży. Pozostałe koszty operacyjne nie wiążą się bezpośrednio ze zwykłą działalnością przedsiębiorstwa. Są to różne pozycje, zalicza się do nich w szczególności: koszty spowodowane sprzedażą, likwidacją lub nieplanowanymi odpisami amortyzacyjnymi (umorzeniowymi) środków trwałych, koszty odpisanych inwestycji, które nie dały zamierzonego efektu inwestycyjnego (gospodarczego), koszt likwidacji wartości niematerialnych i prawnych, Koszty inwestycyjne są związane z realizacją inwestycji rzeczowych w zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Koszty finansowe są to poniesione koszty operacji finansowych. Składają się one w szczególności:

(…)

… się o wartość odpowiednio wycenionych materiałów przyjętych do magazynu lub sprzedanych oraz wartość odpadków użytkowych i przy produkcji w toku. Usługi obce odzwierciedlają koszty zakupionych z zewnątrz usług (transportowych, remontowych itd.) oraz koszty robót wykonywanych przez inne przedsiębiorstwa na powierzonej im produkcji nie zakończonej, np. koszty niklowania, farbowania, impregnowania itp. Podatki…
… obejmują narzuty na wynagrodzenia - składki z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz odpisy na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, naliczone w ciężar kosztów odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, koszty posiłków regeneracyjno-wzmacniających, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony zdrowia, a także koszty szkolenia pracowników w części pokrywanej przez zakład pracy…
… bezpośrednie stanowią koszty, które na podstawie dokumentów źródłowych można dokładnie ustalić dla określonego wyrobu. Koszty pośrednie to koszty, które można odnieść na określone wyroby tylko z pewnym przybliżeniem, za pomocą odpowiednich kluczy podziałowych.
Do kosztów bezpośrednich, które mogą być odniesione wprost na poszczególne wyroby bądź usługi zalicza się: materiały bezpośrednie w skalkulowanej cenie…
… wytwarzanych produktów lub świadczonych usług, inne koszty bezpośrednie, które poza materiałami i płacami bezpośrednimi mogą być odniesione na jednostkę produktu lub usługi, np. paliwo i energia na cele technologiczne, obróbka obca, zużycie narzędzi specjalnych, koszty przygotowania nowej produkcji, strata na brakach itp. Do kosztów pośrednich zalicza się koszty, które na podstawie źródłowych dokumentów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz