Koszty a produkcja- pojęcia cd

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koszty a produkcja- pojęcia cd - strona 1 Koszty a produkcja- pojęcia cd - strona 2 Koszty a produkcja- pojęcia cd - strona 3

Fragment notatki:

Zysk całkowity przedsiębiorstwa jest równy iloczynowi zysku przeciętnego (przypadającego na jednostkę produktu) i wolumenu (liczby jednostek) produkcji.
Zysk całkowity jest dodatni tylko wtedy, kiedy zysk przeciętny jest większy od zera. Zysk przeciętny to przeciętny utarg (przypadający na jednostkę produktu) pomniejszony o wielkość kosztów przeciętnych. Przeciętny utarg równa się cenie, po której są sprzedawane poszczególne jednostki produktu. Jeżeli długookresowe koszty przeciętne w punkcie B przewyższają cenę, po której produkcja o rozmiarach Q 1 może być sprzedana, to przedsiębiorstwo ponosi straty nawet w długim okresie i powinno zostać zlikwidowane. Jeżeli przy tej samej wielkości produkcji cen a jest równa kosztom przeciętnym, to przedsiębiorstwo pokrywa jedynie woje koszty i osiąga próg rentowności. Natomiast, jeżeli cena przy produkcji Q 1 przewyższa długookresowe koszty przeciętne, to przedsiębiorstwo osiąga w długim okresie zyski i powinno nadal prowadzić swoją działalność.
Krótki okres to czas, w którym przedsiębiorstwo nie jest w stanie w pełni dostosować się do zmian warunków działania. W tym okresie ilość niektórych czynników produkcji jest stała. Stały czynnik produkcji - czynnik, którego nakład nie może ulec zmianie.
Długość trwania krótkiego okresu zależy od gałęzi. Do zbudowania nowej elektrowni potrzeba niekiedy 10 lat, ale otwarcie nowej restauracji może nastąpić po paru miesiącach. Koszty stałe - koszty, które nie zmieniają się wraz ze zmianami wolumenu produkcji.
Koszty stałe występują też wtedy, gdy produkcja jest równa zeru. Po pierwsze, jeżeli przedsiębiorstwo nie potrafi szybko uzupełnić posiadanych czynników produkcji lub pozbyć się istniejącej fabryki, to nadal musi ponosić koszty amortyzacji budynku i płacić odsetki od pożyczek zaciągniętych wcześniej na zakup fabryki. Po drugie, ponieważ przedsiębiorstwo nie może w krótkim okresie w pełni dostosować się do nowych warunków, jego koszty produkcji w tym okresie muszą się różnić od kosztów długookresowych, muszą być wyższe. Koszty zmienne - koszty, które się zmieniają wraz ze zmianami wolumenu produkcji.
Zaliczamy do nich koszty związane z wynajęciem zmiennych czynników produkcji, np. pracy lub surowców. Krótkookresowe koszty całkowite (STC) = krótkookresowe koszty stałe (SFC) + krótkookresowe koszty zmienne (SVC) Krótkookresowe koszty krańcowe (SMC) są równe wzrostowi kosztów całkowitych w krótkim okresie, a te z kolei są równe przyrostowi krótkookresowych kosztów zmiennych wywołanemu zwiększeniem produkcji o jednostkę. Dzieje się tak, dlatego, że koszty stałe w krótkim okresie nie zmieniają się wraz ze zmianą wolumenu produkcji.
Krzywa kosztów krańcowych w krótkim okresie ma taki sam kształt jak krzywa długookresowych kosztów krańcowych.


(…)

… kosztów krańcowych z utargiem krańcowym. Przy tej wielkości (Q1) przedsiębiorstwo osiąga maksymalny zysk lub minimalne straty. Następnie przedsiębiorstwo musi podjąć decyzję, czy w krótkim okresie opłaca mu się w ogóle prowadzić działalność produkcyjną, czy też nie. Sprawdza, więc, czy dla rozmiarów produkcji Q1 zysk jest dodatni, tzn. czy cena sprzedaży p pokrywa przeciętne koszty całkowite. Właściwym…
… krótkookresowych kosztów krańcowych (SMC), zakładamy istnienie min. 1 czynnika stałego. Najczęściej jest nim kapitał.
Krańcowy produkt zmiennego czynnika produkcji (np. pracy) - jest równy przyrostowi produkcji uzyskanemu dzięki zwiększeniu o jednostkę ilości czynnika zmiennego, przy założeniu, że ilość pozostałych czynników się nie zmienia. Prawo malejących przychodów - działa wtedy, kiedy wszystkie, z wyjątkiem…
… jako produkcyjność (wydajność), jest to wielkość produkcji podzielona przez całkowity nakład pracy. Jeżeli krańcowy produkt pracy jest większy od produktu przeciętnego, to zwiększenie zatrudnienia o jednostkę podniesie produkt przeciętny, czyli produkcyjność (wydajność). W przypadku działania prawa malejących przychodów produkt krańcowy stosunkowo szybko spadnie poniżej produktu przeciętnego. W rezultacie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz