Korzyści z handlu zagranicznego - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Korzyści z handlu zagranicznego - omówienie - strona 1 Korzyści z handlu zagranicznego - omówienie - strona 2 Korzyści z handlu zagranicznego - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Handel pozwala efektywniej produkować. Otwarcie granic rozszerza rynek, co jest korzystne: a/ Wzmaga się konkurencja, a przecież monopoliści „produkują mniej i sprzedają drożej”.
b/ Rośnie produkcja i pojawiają się korzyści ze skali, czyli zmniejsza się przeciętny koszt produkcji. Kraje gdzie handel zagraniczny utrzymuje się na wysokim poziomie specjalizują się w wytwarzaniu towarów, których produkcja wymaga dużych nakładów co jest głównie związane z występowaniem surowców na miejscu. Nie produkuje się niczego co w innych państwach jest produkowane tańszym kosztem. Korzystniej jest wtedy sprowadzić dany produkt a rodzimą produkcje skupić na wytwarzaniu czego co będzie można sprzedać po atrakcyjnej cenie na rynku międzynarodowym. Każde państwo posiada w mniejszej czy większej ilości bogactwa naturalne. Są państwa tak bogate w surowce że, są w stanie wyprodukować niemalże wszystkie niezbędne produkty. Koncentrują się one jednak na wytwarzaniu tylko tych produktów dzięki którym uzyskują najwyższe dochody. Przykładowo państwo dysponujące surowcami i warunkami do produkcji stali, odzieży czy dobrego wina. Będzie produkowało głównie stal gdyż, pozwala to na uzyskanie wysokich dochodów i jednocześnie import innych produktów np. odzieży czy win z innych państw.
2. Handel pozwala lepiej dzielić to, co wyprodukowano. Na Kubie robi się cukier, a na Islandii - tran. Ludzie chcą mieć i to i to, więc wymiana części cukru na tran zwiększa zadowolenie obu stron. Kraje handlują ze sobą z tych samych powodów, co osoby prywatne i firmy w obrębie jednego kraju: obydwie strony chcą odnieść korzyści. Odnoszą je, ponieważ handel umożliwia im wymianę towarów, których potrzebują, na rzeczy, które wytwarzają. W niektórych krajach można wyprodukować coś, czego nie można w innych. W Turcji ze względu na ciepły klimat i rodzaj gleby uprawia się owoce cytrusowe, a nie np. ziemniaki. W Polsce zaś warunki klimatyczne idealnie nadają się do uprawy ziemniaków. Zarówno Turcy, jak i Polacy chcieliby mieć i jedno, i drugie, tak więc każdy z tych krajów specjalizuje się w określonej produkcji i część jej sprzedaje drugiemu.
W Polsce można byłoby wybudować specjalne szklarnie, aby móc uprawiać pomarańcze, w Turcji urosłyby też ziemniaki. Koszty produkcji pomarańczy w Polsce byłyby jednak dużo wyższe niż w Turcji, podobnie jest z ziemniakami. Sprzedając sobie wzajemnie wyroby, które są ich specjalnością, obydwie strony odnoszą korzyść.
Ponadto w pewnych krajach produkcja może odbywać się dużo sprawniej niż w innych. Czynniki historyczne, polityczne, a także zasoby naturalne, wykwalifikowana siła robocza czy możliwość transportu doprowadziły do rozwoju niektórych gałęzi przemysłu w pewnych regionach. Na przykład, Skandynawia słynie z produkcji papieru, Szwajcaria - z usług bankowych, Daleki Wschód natomiast z elektroniki użytkowej itd. Postęp technologiczny i wzrost zamożności państw, a co za tym idzie wyższe koszty robocizny, sprawiają, że pewne przemysły w niektórych regionach tracą na znaczeniu, pojawiają się zaś nowe. W Europie produkcja samochodów przenosi się z drogich, bogatych krajów środkowej i zachodniej Europy, do państw o tańszej sile roboczej, np. do Polski. Przemysł lekki przenosi się na wschód (wschodnia Europa i wschodnia Azja) itd.

(…)

… wewnętrznym, lecz także zmusza do ciągłego unowocześniania i podnoszenia sprawności produkcyjnej. Import z kolei pozwala zarówno na zintensyfikowanie procesów produkcyjnych (zakupy dóbr inwestycyjnych, surowców, techniki), jak i na zwiększenie możliwości zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych.
6. Konieczność stopniowego rozwoju w kraju i zagranicą, Zróżnicowanie wytwarzanych produktów, Pogłębienie…
… korepetycji z informatyki. Dobrze sobie radzi zarówno z myciem samochodów, jak i z korepetycjami. Za godzinę korepetycji może zarobić 15 zł, myjąc samochody na godzinę zarabia 10 zł. Jego kolega Paweł z podobnych obowiązków wywiązuje się gorzej - za korepetycje może dostać tylko 12 zł za godzinę, a za mycie samochodu tylko 9 zł. Jak widać, Marek ma nad nim przewagę absolutną, jeśli chodzi o wydajność pracy…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz