Mikroekonomiczne i makroekonomiczne korzyści wynikające z przystąpienia do strefy euro.
Stworzenie z UE rynku porównywalnego z rynkami swoich głównych konkurentów, jak Stany Zjednoczone czy Japonia, używającymi na swych obszarach tylko jednego pieniądza. Zredukowanie kosztów działalności przedsiębiorstw o koszty ponoszone z tytułu wymiany jednej waluty na drugą (redukcja kosztów transakcyjnych)
Ostateczne wyeliminowanie niepewności wynikającej ze zmienności kursów między walutami krajów członkowskich.
Umożliwienie eliminacji zjawiska tzw. konkurencyjnej deprecjacji walut.
Znacznie większa niż poprzednio przejrzystość rynku, przede wszystkim ze względu na możliwość porównywania cen wyrażonych w jednej walucie, a nie w kilku.
Możliwość posługiwania się stabilnym pieniądzem, jakim - przynajmniej w założeniu - ma być euro.
W odniesieniu do Danii oszacowano, że zachowanie odrębnego pieniądza narodowego oznacza konieczność utrzymywania w tym kraju wyższych stóp procentowych o ok. 0.4 punktu procentowego od stóp, które występowałyby na rynku w przypadku udziału tego kraju w UGW.
Poprzez ograniczenie kosztów przedsiębiorstw przyczynianie się nowej waluty do rozwoju powiązań handlowych i kapitałowych między podmiotami z krajów członkowskich.
Szansa UE na zmniejszenie swej zależności od fluktuacji kursów głównych walut międzynarodowych, w tym przede wszystkim dolara amerykańskiego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)