Konspekt po zawale serca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2751
Wyświetleń: 7189
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konspekt po zawale serca - strona 1 Konspekt po zawale serca - strona 2 Konspekt po zawale serca - strona 3

Fragment notatki:


WZÓR KONSPEKTU LEKCYJNEGO Dla potrzeb metodyki nauczania ruchu- ćwiczenia semestr III
Nazwisko i imię prowadzącego: Grupa studencka oraz data prowadzenia : gr. II 07.10.09r
Temat konspektu- rodzaj zajęć: ćwiczenia dla osób po przebytym zawale mięśnia sercowego. Liczba ćwiczących, ich wiek i płeć: 6 osób, wiek 50-60 lat, płeć mieszana
Miejsce i czas ćwiczeń: Sala gimnastyczna w Wyższej Szkole Rehabilitacji
Przyrządy i przybory: piłki, maty Cele i zadania ćwiczeń: Podniesienie ogólnej sprawności ustrojowej.
Ulepszenie gospodarki tlenem i środkami energetycznymi przez mięśnie szkieletowe i mięsień sercowy.
Otwieranie zamkniętych połączeń tetniczo- żylnych.
Utrzymanie i wzmocnienie siły mięśniowej.
Zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach.
Utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego.
Wskazania i przeciwwskazania: Udział w ćwiczeniach biorą osoby z wydolnym krążeniem oraz ze względną wydolnością wieńcową ( bez bólów spoczynkowych)
Ćwiczenia można wykonywać tylko po porozumieniu z lekarzem.
Osoby nieprzyzwyczajone do wysiłku, z niska wydolnością ustrojową mogą skarżyć się na bóle mięśni i ogólne wewnętrzne rozbicie. Jednak stan ten przechodzi po następnych dniach stosowania ćwiczeń.
Nie rozpoczynamy ćwiczeń zaraz po posiłku. Ćwiczenia można rozpocząć przynajmniej 1,5- 2 h po jedzeniu.
Jeżeli po przerwaniu wysiłku, ból nie będzie występował należy zażyć odpowiednie leki, bądź skontaktować się z personelem fachowym jeżeli taki będzie w pobliżu. Gdy osoby ćwiczą same, przy pojawieniu się bólu, natychmiast przerwać ćwiczenia.
Choroba wieńcowa, zawał serca . Występuje wtedy, gdy zaistnieje dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen przez serce(lub jego część) a możliwością jego dostarczenia. Stan taki może być następstwem skurczu naczynia wieńcowego, zatkania światła naczynia lub gwałtownego zwiększenia zapotrzebowania na tlen, najczęściej pod wpływem wysiłku fizycznego. W zależności od tego jak długo trwa niemożność dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do miejsca jego przeznaczenia w mięśniu sercowym, może dojść do przejściowego niedokrwienia serca, albo w razie przedłużania się tego stanu- nawet do jego martwicy. Stan ten może wystąpić pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, jak nadmierny wysiłek fizyczny lub stan emocjonalny związany z sytuacja stresową. Najczęściej jednak do rozwoju choroby wieńcowej i zawału dochodzi w związku ze zmianami miażdżycowymi w naczyniach wieńcowych. W przebiegu miażdżycy dochodzi do infiltracji ścian naczyń przez ciała tłuszczowe, które powodują zmniejszenie ich elastyczności, gładkości i przekroju. Zwężone, mało elastyczne i nierówne ściany naczyń sprzyjają wytrącaniu się elementów krwi i ich odkładaniu na ścianach naczynia aż do powstania zakrzepu- jego zamknięcia. Często, w czasie stopniowego zmniejszania się światła naczynia, a tym samym zmniejszania przepływu krwi, pogarszają się warunku ukrwienia odcinka serca zaopatrywanego w krew przez to naczynie. Następuje niedokrwienie powodujące zmiany w pracy mięśnia sercowego tak jak mniejszą siłę skurczu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz