Konkurencyjnośc przedsiebiorstw - pytania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2835
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konkurencyjnośc przedsiebiorstw - pytania - strona 1 Konkurencyjnośc przedsiebiorstw - pytania - strona 2

Fragment notatki:
...Drobny _Konkurencyjność przedsiębiorstw
Pytania testowe:
1. Pomoc publiczna, która pomoc dowzolona z mocy prawa: pomoc o charakterze socjalnym przyznawana indywidualnym konsumentom, pod warunkiem, że przyznawana jest bez dyskryminacji związanej z pochodzeniem produktów i pomoc na naprawę szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami
2. Czy nadużywanie pozycji dominującej jest bezwzględnie nieważne - TAK
3.które z praktyk przedsiębiorców są zakazane (nadużywanie pozycji dominujacej i zakaz porozumiem ograniczajacych konkurencje)
4. progi dla porozumień wertykalnych
5. które z praktyk można uznać za niekonkurencyjne
Opisówki:
6. argumenty Hayeka przeciwko modelowi konkurencji doskonałej
7. opisać strategię konkurowania: wiodącej pozycji pod względem kosztów całkowitych i zróżnicowania ...

Drobny _Konkurencyjność przedsiębiorstw
Pytania testowe: 1. Pomoc publiczna, która pomoc dowzolona z mocy prawa: pomoc o charakterze socjalnym przyznawana indywidualnym konsumentom, pod warunkiem, że przyznawana jest bez dyskryminacji związanej z pochodzeniem produktów i pomoc na naprawę szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami 2. Czy nadużywanie pozycji dominującej jest bezwzględnie nieważne - TAK 3.które z praktyk przedsiębiorców są zakazane (nadużywanie pozycji dominujacej i zakaz porozumiem ograniczajacych konkurencje) 4. progi dla porozumień wertykalnych 5. które z praktyk można uznać za niekonkurencyjne Opisówki: 6. argumenty Hayeka przeciwko modelowi konkurencji doskonałej 7. opisać strategię konkurowania: wiodącej pozycji pod względem kosztów całkowitych i zróżnicowania 8. czym jest makrootoczenie, wymien metody analizy (scenariuszowe, bezscenariuszowe) 9. Intensywność konkurowania 10. Co mogą dostawcy na rynku przez nich zdominowanym? (to brzmiało inaczej, ale na pewno chodziło o siłę dostawców ;)) 11. czym się różni strategia od wzrostu efektywnośći (???) w każdym razie strategia łączy się zawsze z rezygnacja czesci działalnosci, a przy efektywności tylko starasz sie osiagnac lepsze wyniki przy tym co masz, nie pamietam, gdzie to było i czy o to chodzi :) 12. Elementy strukturalne (podsystem systemu konkurencyjności), czyli potencjał, przewaga, instrumenty, pozycja - jest w opracowaniu wrzuconym przez Kiera W większości opisówek była prośba o odwołanie do 5 sił Portera. Powodzenia ;)
Ja trochę uściślę pytania opisowe, przynajmniej na tyle ile pamiętam, a które brzmiały troszeczkę inaczej : 11. Różnica pomiędzy strategię a efektywnością operacyjną :) 10. W oparciu o model 5 sił Portera napisz jak dostawcy mogą wpłynąć na konkurencyjność. 9. W oparciu o model 5 sil Portera scharakteryzuj czynniki wpływające na intensywność konkurowania w branży
. Wydaje mi się, że było na prezentacjach. Wertykalne - pionowe (np. producent - sprzedawca), horyzontalne - poziome (kartele). "Według obwieszczenia Komisji o porozumieniach o mniejszym znaczeniu, które nie ograniczają konkurencji w sposób odczuwalny na podstawie art. 81 ust. 1 TWE (de minimis) porozumienia bagatelne to porozumienia, których strony posiadają 10 % udział w rynku przy porozumieniach horyzontalnych i 15 % udział w rynku przy porozumieniach wertykalnych." 5. Artykuł 102 TUE (dawny artykuł 82 TWE) Niezgodne z rynkiem wewnętrznym i zakazane jest nadużywanie przez jedno lub większą liczbę przedsiębiorstw pozycji dominującej na rynku wewnętrznym lub na znacznej jego części, w zakresie, w jakim może w ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz