Ponadto, notatka porusza zagadnienia takie jak: koncepcja Adama Smitha, teoria ceny naturalnej, zasady podatkowe Smitha, rewolucja marginalna, szkoła psychologiczna, szkoła lozańska, szkoła anglo-amerykańska, rewolucja Keynesowska, rewolucja informatyczna, gospodarka oparta na wiedzy, sektor publiczny.
KRWE - Kierunki rozwoju współczesnej ekonomii
Rozwój myśli ekonomicznej do czasów współczesnych
Pierwsze elementy ekonomii pojawiły się już w czasch starożytnych, były to zapisy transakcji handlowych w starożytnym Egipcie. Pewne elementy rachunkowości pojawiły się natomiast w kodeksie Hamurabiego (Asyria). Jednakże rozwój myśli ekonomicznej związany jest w tym okresie przede wszystkim ze starożytną Grecją. Nazwę ekonomia po raz pierwszy zastosował Ksenof, dotyczyła ona jednak zarządzania gospodarstwem domowym. Największy wkład w rozwój ekonomii starożytnej iał uczeń Platona, Arystoteles. Arystoteles podejmował szereg zagadnień, w stosunku do niewolnictwa był zwolennikiem koncepcji patermalistycznej, czyli opartej na przyjaźni i wzajemnym zrozumienu. Arystoteles szeroko rozwinął torie wymiany, zakładał że istnieją trzy typy wymiany:
1. Barter - towar za towar T - T
2. Wymiana towarowo - pieniężna T - P - T ; w tym przypadku pieniądz rozrywa wymianę na dwa osobne procesy, kupna i sprzedaży. Oba te typy wymiany Arystoteles oceniał moralnie pozytywnie.
3. Pieniądz za towar, pieniądz plus nadwyżka pieniądza P - T - P + ΔP, wielki handel - ten typ wymiany oceniał moralnie negatywnie.
U Arystotelesa bardzo silny był pierwiastek moralny, wyróżniał on ekonomię oraz chrematystykę.
Ekonomia była nauka o zarządzaniu gospodarstwem naturalnym, a więc wytwarzającym głównie na własne potrzeby prowadzącym jedynie handel nadwyżkowy. Działalność takiego gospodarstwa ma swoje naturalne granice w postaci maksymalnego zaspokojenia potrzeb. Takie gospodarstwa oceniał Arystoteles pozytywnie. Chrematystyka natomiast odnosiała się do gospodarstw zarobkowych nastawionych na zysk. Dzaiłalność takich gospodarstw była dla Arystotelesa moralnie naganna, gdyż nie posiadała naturalnych granic. Arystoteles rozwinął także teorię pieniądza. Pięniądz umożliwia wymianę, aby jakiś towar mógł stać się pięniądzem musi posiadać kilka istotnych cech:
1. musi przez dłuższy czas funkcjonawoać w wymianie na danym terytorium, aby ustaliły się proporcje wymienne pomiędzy towarami;
2. musi posiadac pewne cechy materialno-techniczne:
a) łatwy w transporcie i przechowywaniu,
b) łatwo podzielny, a podział nie powoduje utraty wartości;
c) w małej ilości skumulowana duża wartość.
W starożytnym Rzymie nastapił regres mysli ekonomicznej. Natomiast w okresie średniowiecza myśl ekonomiczna była pod silnym wpływem chrześcijaństwa, które zdominowało w owym okresie niemal wszystkie dziedziny. Myśl chrześcijańska przeszła ciekawą ewolujcę. Pierwotne gminy chrześcijan były całkowicie komunisyczne. Jednakże wraz z przyjmowaniem religii chrześcijańskiej przez wyższe klasy zaczęto odchodzić od tej koncepcji. Postulat wspólnej własności zaczął być zastepowany postulatem dzielenia się z ubogimi, zaczęto też akceptować pewne elementy gospodarki towarowo-pieniężnej, widać to było już u najwybitniejszego z ojców kościoła wczesnego śreniowiecza, św. Augustyna, twórcy koncepcji dobra wspólnego.
(…)
… nabywczej ustanowionej przez panującego władcę;
pojawiły się także zaczątki ilościowej teorii pieniądza . Francuski ekonomista Jean Bodin stwierdził, że samo psucie monety nie mogło spowodować tak wysokiej inflacji jaka miała miejsce w Europie na początku XVI w. Inflację tę spowodował przede wszystkim napływ złota i srebra z Ameryki Południowej.
Merkantylizm był doktryną kapitału kupieckiego…
… na poziomie minimum egzystencji. Klasy wyższe płacę wyższą. Kolejnym prądem był merkantylizm, od włos. mercante - tzn. handlowość. Merkantylizm przejął prądy myślowe swojej epoki, przede wszystkim odrzucił wszelką otoczkę etyczno-moralną z rozważań ekonomicznych. Dodatkowo przejął typową dla renesansu radość z życia doczesnego. Zmianę w rozważaniach ekonomicznych spowodowały także odkrycia geograficzne…
… powinien być odprowadzany taki sam podatek - podatek liniowy. Opodatkowanie nie powinno dotyczyć majątku - podatek, który go dotyczy to podatek katastrofalny.
2. Zasada precyzji reguł opodatkowania - powinny one być znane zainteresowanym wcześniej i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Wątpliwości takie prowadzą do korupcji lub też do uchylania się od płacenia należnych świadczeń.
3. Zasada dogodnych terminów…
… ekonomicznych. Najważniejsi przedstawiciele to: Merken, Weiser, Ber.
b) szkoła lozańska (matematyczna teoria równowagi ogólnej). Pierwszy kierunek, który na szeroka skalę wykorzystał instrumentarium matematyczne w ekonomii w szczególności rachunek macierzowy. Główni przedstawiciele: L. Walras i jego uczeń V. Pareto.
c) szkoła anglo-amerykańska (ekonomia neoklasyczna) prowadziła ona tzw. metodologiczny…
… ekonomia neoklasyczna. Jej przedstawiciele twierdzili, że w gospodarce istnieją specyficzne mechanizmy, które doprowadzają ją zawsze do stanu równowagi. W związku z tym, w gospodarce nie są potrzebne żadne działania z zewnątrz (np. państwo), aby osiągnąć stan równowagi ogólnej. Normalnym stanem dla gospodarki jest równowaga, a wszystkie odchylenia od niej gospodarka likwiduje sama. Słabość tej koncepcji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)