Koncepcje osoby ludzkiej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 413
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcje osoby ludzkiej-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

KONCEPCJE OSOBY LUDZKIEJ
Personalistyczna - persona-osoba. Relacja osobowa musi zaistnieć. Człowiek jest podmiotem a nie przedmiotem! Najważniejszym celem dziennikarskiego działania musi być człowiek. Koncepcja ta jest oparta jest o godność człowieka. Człowiek posiada rozum i wolę. Rozum i wola - fundament tej koncepcji. Koncepcja personalistyczna wynosi teorie powinności w oparciu o dobro człowieka.
Materialistyczna - człowiek liczy się jako ciało, jeśli coś umiem to się liczę.
Być dziennikarzem to być przekazicielem informacji, od których , zwłaszcza dziś, zależy kształt życia człowieka pojedynczego i całych społeczeństw. I jest to więc misja, w którą jest wpisana odpowiedzialność za przekaz słowa. Człowiek jest za to wszystko odpowiedzialny z tytułu własnej wolności. Nie ma innej mozliwości.
Co to znaczy, że od dziennikarza zależą losy nie tylko jednego człowieka ale całego społeczeństwa?
Każda dziennikarska informacja jest tak ważna, że może zmienić losy całego świata.
Często dziennikarz chcąc się zaprezentować i być „newsem” pokazuje informacje niegodne z faktami. Odbudować relacje: dziennikarstwo- władza (czyli również polityka) to służba, obowiązek, którego domaga się sprawiedliwość. Wszystko co człowiek otrzymał: wiedzę, zdolności, talenty, otrzymał dla dobra wspólnego. Ludzie jakoś od siebie zależą. Dziennikarstwo jest służbą świadka prawdy, dobra i piękna. W ten sposób naraża nie rzadko swoje dobre imię, a nawet życie będąc na froncie informacyjnym.
Relacja międzyosobowa oparta jest o zaufanie. Zaufanie powinno być kluczem we wszystkich relacjach. Jest to bardzo trudne.
Przekaz prawdy jest u podstaw informacji. Cena słowa prawdy jest wysoka i trudna. Sprzeniewierzenie się prawdy to sprzeniewierzenie się dziennikarstwu.
Fundamentem etyki dziennikarskiej jest przekaz dobra. Prawda i dobro świadczą o sobie wzajemnie. Są rdzeniem moralności i prawda i piękno. Aby innym przekazać dobro, trzeba je odkryć a w sobie.
„Piękno jest blaskiem prawdy”, Św. Tomasz z Akwinu. Bez prawdy nie ma piękna.
Niezależność. Niezależność dziennikarska nie jest łatwa. Każdy chce dobrze wypaść. Niezależność trzeba wykasować w oparciu o własne sumienie.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz