To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kody kreskowe
Historia powstania
Pierwsze kody kreskowe powstały w latach czterdziestych naszego stulecia. W tym okresie zostały podjęte badania nad możliwością zautomatyzowania odczytu informacji o towarach za pomocą specjalnych znaków i symboli. Było to w Stanach Zjednoczonych, a autorami tych badań byli Joe Woodland i Berny Silver. Efektem ich pracy było opatentowanie w 1949 roku pierwszego kodu kreskowego zwanego także, ze względu na swój wygląd, "tarczą strzelniczą" (bulls eye).
Kod ten składał się szeregu ułożonych współśrodkowo jasnych i ciemnych pierścieni różnej grubości. Ze względu na problemy techniczne ten sposób automatycznej identyfikacji nie został jednak wtedy zastosowany na szeroką skalę. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte upłynęły na mniej lub bardziej udanych próbach stworzenia systemów identyfikacji towarów przy użyciu specjalnych znaków i symboli. Do rozwoju prac w znacznym stopniu przyczynił się gwałtowny rozwój supermarketów, który nastąpił w latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
Kod kreskowy (podobnie wiele innych technik automatycznej identyfikacji) rzadko sam w sobie zawiera istotną dla jego użytkownika informacji. Jest tylko swego rodzaju identyfikatorem, pozwalającym na szybkie otrzymanie potrzebnych danych. Zasada działania jest podobna do zastosowania numeru dowodu osobistego, czy numeru rejestracyjnego samochodu. Posiadając numer dowodu osobistego i mając dostęp do odpowiedniej bazy danych można otrzymać pełne dane osobowe jego właściciela. Tak samo przy dostępie do bazy zarejestrowanych pojazdów możliwe jest zidentyfikowanie posiadacza samochodu jedynie na podstawie numeru rejestracyjnego auta.
Dane zawarte w samym kodzie kreskowym są tylko ciągiem znaków, któremu w odpowiedniej bazie danych przyporządkowane są pewne informacje. Dla przykładu, kod kreskowy wydrukowany przez producenta na oryginalnym opakowaniu towaru (np. soku w kartonie), nie zawiera informacji dotyczącej ceny tego towaru. Jednak przy kasie, po zeskanowaniu kodu, na monitorze ukazuje się jego cena. W innym sklepie zeskanowanie tego samego kodu powoduje pojawienie się innej ceny. W każdym z tych sklepów tej samej wartości kodu kreskowego przyporządkowane są różne wartości ceny towaru. Natomiast w obydwu sklepach ten sam kod będzie najprawdopodobniej identyfikował dokładnie ten sam towar, gdyż ma identyczną wartość na wszystkich swoich opakowaniach.
Budowa i działanie kodu kreskowego
Kod kreskowy jest kombinacją następujących po sobie jasnych i ciemnych kresek odzwierciedlających ciąg znaków (w zależności od standardu - cyfr, liter lub wszystkich znaków ASCII). Kreski te zwane są elementami kodu. Jasne kreski można też określić jako przerwy pomiędzy kreskami ciemnymi. Różne kombinacje następujących po sobie różnej grubości kresek i przerw reprezentują różne znaki. Po lewej i prawej stronie kodu kreskowego znajduje się wolna przestrzeń ułatwiająca czytnikowi zorientowanie się gdzie kod kreskowy się zaczyna i gdzie się kończy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)