Zespół klimakteryczny. Przekwitanie. Klimakterium. Zespół objawów towarzyszący okresowi przekwitania nazywa się zespołem klimakterycznym. Obejmuje on okres premenopauzalny, menopauzę (ostatnia miesiączka) i okres pomenopauzalny. U kobiet ostatnia miesiączka występuje w okresie między 45 a 50 rż. (średnio w 50 rż., na skutek stopniowego zaniku czynności hormonalnej jajników.
Obraz kliniczny: Do najczęstszych objawów należą zaburzenia naczynioruchowe, uderzenia gorąca do głowy (wary) połączone z zaczerwienieniem twarzy, napadowe zlewne poty, kołatanie serca, zaburzenia snu, zwiększona pobudliwość. W okresie późniejszym dochodzi do zmian zanikowych skóry, gruczołów sutkowych, narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych oraz ubytku gęstości mineralnej kości, początkowo osteopenii, a później osteoporozy.
Skóra staje się cieńsza, o zmniejszonej elastyczności, na twarzy i szyi występują zmarszczki na skutek zaniku włókien kolagenowych. Owłosienie głowy, dołów pachowych i okolicy łonowej ulega przerzedzeniu. W gruczołach sutkowych zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej i tłuszczowej, a zwiększa tkanki łącznej. Zmiany zanikowe dotyczą jajników: rozmiary jajników zmniejszają się, jednak komórki osłonki i zrąb łącznotkankowy mogą przerastać. W pochwie zachodzą zmiany zanikowe; występuje zmniejszenie elastyczności i ścieńczenie nabłonka pochwy, co usposabia do stanów zapalnych i może być przyczyną dyspareunii. Podobnie w układzie moczowym dochodzi do zmian zanikowych cewki moczowej, osłabienia zwieraczy, zwiększonej podatności na zapalenia cewki moczowej, pęcherza i dróg moczowych oraz do nietrzymania moczu.
Rozpoznanie: zanik miesiączki
wary
napadowe poty
w badaniu laboratoryjnym: małe stężenie estradiolu oraz zwiększenie stężenia FSH i LH
Leczenie: hormonalna terapia zastępcza:
٠ cykliczne podawanie estrogenów i gestagenów
Cel: usunięcie, lub wyraźne zmniejszenie nasilenia objawów zespołu klimakterycznego
leki antydepresyjne i uspokajające
Cel: zapobieganie chwiejności emocjonalnej towarzyszącej zespołowi klimakterycznemu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)