Kępiński-Objawy osiowe nerwic

Nasza ocena:

5
Pobrań: 882
Wyświetleń: 2499
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kępiński-Objawy osiowe nerwic - strona 1 Kępiński-Objawy osiowe nerwic - strona 2 Kępiński-Objawy osiowe nerwic - strona 3

Fragment notatki:

Ryn. Notatka składa się z 9 stron.
OBJAWY OSIOWE NERWIC (lęk, zaburzenia wegetatywne, egocentryzm i nerwicowe błędne koło) Lęk zjawisko powszechne w przeżyciach człowieka, nasilony w przypadku przeżyć wykraczających poza normę. Obecny w różnych zespołach psychiatrycznych na pierwszym planie. Choć nie jest objawem specyficznym dla nerwic, w każdej z nich występuje, tworząc jakby punkt krystalizacyjny dla innych objawów.
formy lęku nerwicowego: stała (nieokreślony niepokój - free floating anxiety) - najczęstsza forma lęku w nerwicach.
stałe napięcie, jakby choremu cos zagrażało lub miało go spotkać coś przykrego
koncentracja na drobnych problemach, wyolbrzymianie ich
agresja
ukł. endokrynno-wegetatywny jest w stałym pogotowiu do walki ( fight and flight reaction) dotyczy też układu ruchowego - stałe napięcie mięśniowe, uczucie znużenia i bóle mięśniowe;
napadowa (paroksyzmy lękowe występujące w formie ataków, z silnymi zaburzeniami wegetatywnymi, którym nieraz towarzyszy lęk przed śmiercią lub chorobą psychiczną)
gwałtowne ataki, trwających od kilku minut do kilku godzin,
połączone są z bardzo silnym wyładowaniem wegetatywnym: bicie serca, zlewne poty, biegunka, parcie na pęcherz, urina spatica (mocz wodojasny)
Chory czuje, że za chwilę zwariuje albo umrze.
Podobne lęki pojawiają się przy zawale serca, w padaczce skroniowej, w ostrych psychozach, zwłaszcza schizofrenii;
zlokalizowana (gdy lęk odnosi się do określonej części ciała lub konkretnej sytuacji) uczucie skoncentrowane na przedmiotach, zwykle nie mających związku z jego genezą, a także na własnym ciele : mózg, serce, żołądek - obniża się próg świadomej percepcji bodźców interoceptywnych i docierają one do świadomości (np. zespół hipochondryczny); określona sytuacja - w zespole anankastycznym lęk skoncentrowany na myśli (natręctwo), której nie można się pozbyć, czynności przymusowej lub fobii;
lęk w świecie zwierzęcym - zjawisko powszechne, analogiczne:
zastygnięcie (jak stupor catatonicus w schizofrenii);
gwałtowne, chaotyczne i bezcelowe ruchy o charakterze ucieczkowym lub agresywnym (jak furor catatonicus w schizofrenii);
zasadnicza orientacja: postawy „do” i „od” (wg I.P. Pawłowa) - inaczej propulsja i retropulsja (analogicznie w teorii Freuda Lust i Unlust Prinzip - wskazuje na ścisłą zależność żywego ustroju od środowiska);
metabolizm informacyjny - przyjmowanie bodźców z otoczenia i reakcja na nie (przeważnie ruchem), co z kolei stanowi sygnał dla otoczenia i jest wstępem do wejścia w bardziej intymny kontakt. Kontakt ten przybiera dwie formy:


(…)

… zaburzenia to: bóle (głowy, serca, brzucha), bezsenność, duszności, brak apetytu, zaburzenia seksualne, bóle wędrujące, mrowienia i drętwienia. Wszystkie zaburzenia wegetatywne są wynikiem mobilizacji układu (całego organizmu) do walki lub ucieczki. Należy pamiętać, że jest to zaraźliwe - zwykle nieświadomie przyjmuje się styl reagowania nerwicowego od swoich bliskich.
zaburzenia snu cechy snu: redukuje wymianę energetyczno- informacyjną ze środowiskiem. Zamknięcie się w sobie, aktywność zewnętrzna prawie zerowa, korzystanie z zapasów - przewaga anabolizmu. Ośrodek snu: hipotezy - podwzgórze (koncepcja Hessa - zniszczenie tylnej części - śpiączka), pień mózgu, dopływ i odpływ wszelkich bodźców do kory, układ siateczkowaty. Wstęp do snu - odcięcie się od bodźców zewnętrznych, zwiększenie wewnętrznych - nasilenie bólu.
marzenia senne: co 1,5h, faza REM - przejaw tendencji anabolicznych, brak elementów wolicjonalnych;
ostre psychozy endogenne i organiczne: zazwyczaj zaczynają się od okresu bezsenności. W otępieniu starczym (psychoza organiczna) - odwrócenie rytmu snu: drzemanie w ciągu dnia;
nerwice: zazwyczaj trudności w zasypianiu. cyklofrenia - zwłaszcza w fazie depresji - chory wstaje bardzo wcześnie, kładzie się z lękiem, że nie zaśnie, a im bardziej się stara, tym większe jest pobudzenie i lęk, a więc tym trudniej jest zasnąć (błędne koło). To budzi negatywne odczucia: bezsilność i agresję, co w dalszej kolejności zwiększa bezsenność. Redukcja lęku przy świadomości, że leki nasenne przyniosą ukojenie. Nerwicowy lęk przed bezsenną nocą jest też lękiem przed samotnością - w nocy człowiek sam zostaje…
…, ale zdenerwowany. Nadmiar ciężaru utrudnia mu poruszanie się, więc je jeszcze więcej.
Bardzo charakterystyczny jest tu wybitnie emocjonalny stosunek do jedzenia (wstręt - niechęć do życia skoncentrowana na jedzeniu lub główna przyjemność życia). Nie bez znaczenia przy ocenie wagi ciała uwzględnia się czynniki genetyczne, klasę społeczną, nabyte w dzieciństwie nawyki jedzeniowe. I faza rozwoju libido wg Freuda…
…, wzwód prącia) - częściej zaburzona u mężczyzn (impotencja)
współczulną (seksualne wyładowanie) - częściej zaburzona u kobiet (brak orgazmu)
Mężczyźni w czasie stosunku i po nim odczuwają zmęczenie, objawy nerwicowe nasilają się - nie są emocjonalnie zaangażowani w stosunek, boją się, że im zaszkodzi. Kobiety ostrzej przeżywają brak przyjemności, akt może wręcz budzić wstręt. Gdy kobieta zrazi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz