Kawa w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kawa w Polsce - strona 1

Fragment notatki:

Kawa w Polsce Gorąca ja piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość. W opinii społecznej funkcjonuje wiele mitów i stwierdzeń dotyczących kawy; nawet tak sprzecznych jak wymienione powyżej. Niektóre z nich podkreślają szkodliwy wpływ napoju na nasze kości i wątrobę, inne zachwalają jego zbawienne działanie na zdolności poznawcze i koncentrację . Wizerunkowi kawy w społeczeństwie polskim postanowiła przyjrzeć się Ewa Ryłko - psycholog i socjolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizująca się w badaniach rynku i metodologii jakościowej. W tym celu zebrała wyniki medycznych i społecznych badań, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat, i na ich podstawie określiła, co Polacy myślą o kawie. NAJPOPULARNIEJSZY NAPÓJ ŚWIATA Kawa to napój z palonych, a następnie zmielonych i zalanych wrzątkiem ziaren kawowca. Wywodzi się z Etiopii, a do Europy przywędrowała około XVI wieku. Obecnie jest najpopularniejszym - obok herbaty - napojem na świecie. Rocznie produkuje się 6,7 miliona ton tego surowca, a mieszkańcy Ziemi wypijają w tym czasie około 400 miliardów filiżanek czarnego trunku! Statystyczny Polak spożywa rocznie 2,5 kg kawy, Skandynaw - 12 kilogramów. "Zapach kawy należy do najbardziej rozpoznawalnych zapachów na świecie - mówi Ewa Ryłko. - 80 proc. naszej populacji pije ją codziennie, bo każdy sam czuje, że kawa wyostrza zmysły i poprawia samopoczucie. Powszechne są społeczeństwie stwierdzenia typu +kawa postawi cię na nogi+ czy +muszę się napić kawy, bo już nie myślę+". Z czego wynikają takie przekonania? Kawa to główne źródło kofeiny, która działa na organizm pobudzająco, orzeźwiająco, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Z japońskich badań zespołu z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology wynika, że już sam aromat kawy usuwa zmęczenie i zwalcza senność. "Jak pokazują badania różnych ośrodków kofeina polepsza pamięć krótkotrwałą, ułatwia koncentrację i chwilowo podwyższa IQ. Dotlenia także nasz organizm, przyśpiesza metabolizm i pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni. Przyjmuje się, że optymalne spożycie kofeiny dziennie to 100-500 mg, czyli od 1 do 4 filiżanek. Z organizmu szybciej pozbywają się jej kobiety (nawet o 30 proc.)" - tłumaczy Ryłko. POLACY WOKÓŁ KAWY Lubimy kawę i pijemy jej coraz więcej. Wyniki raportu firmy Euromonitor International informują, że Polacy są obecnie największymi miłośnikami kawy w Europie Wschodniej. Na przestrzeni wieków rozwinęła się wokół tego trunku swoista kultura. Do Polski czarne ziarna dotarły pod koniec XVII wieku. Początkowo były jednak produktem elitarnym, dopiero w XVIII stuleciu stały się łatwiej dostępne i zyskały na popularności. Pierwsze kawiarnie, zwane wówczas kafehauzami, powstały w Gdańsku. Z czasem trunek na dobre zagościł w domach mieszczańskich i inteligenckich.

(…)

…, chorób nowotworowych, uszkodzenia płodu, wzrostu nadciśnienia i poziomu cholesterolu. "Ostatnie publikacje w +New England Journal of Medicine+ dowodzą, że spożycie kawy nie jest związane ze wzrostem ryzyka chorób serca lub udaru mózgu. Badania U.S. Department of Veterans Affairs w Honolulu pokazują, że ludzie pijący regularnie kawę rzadziej zapadają na chorobę Parkinsona. Raport +The Jurnal of American…
… analiza hiszpańskich badań pokazała, iż duże znaczenie dla wpływu kawy na organizm ludzki i zdrowie mają inne niż kofeina składniki kawy, przy czym większość z nich ma działanie dobroczynne. Są to np. kwasy antyutleniacze, które wiążą wolne rodniki , zapobiegają ogniskom zapalnym i nowotworowym oraz poprawiają wrażliwość na insulinę. Także zawarte w napoju fenole i oleje działają ochronnie na wątrobę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz