Kalorymetryczne wyznaczanie efektów cieplnych rozpuszczania - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1561
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kalorymetryczne wyznaczanie efektów cieplnych rozpuszczania - wykład - strona 1 Kalorymetryczne wyznaczanie efektów cieplnych rozpuszczania - wykład - strona 2 Kalorymetryczne wyznaczanie efektów cieplnych rozpuszczania - wykład - strona 3

Fragment notatki:

SPRAWOZDANIE
Temat: Kalorymetryczne wyznaczanie efektów cieplnych rozpuszczania 1) Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z metodą pomiaru efektów energetycznych procesów soli ( KCl ) metodą kalorymetryczną.
2) Podstawy teoretyczne
Efekty cieplne procesów fizykochemicznych wyznacza się najczęściej na podstawie bezpośrednich pomiarów kalorymetrycznych w układzie nazywanym kalorymetrem.
Kalorymetr z reguły składa się z dwóch części: właściwego układu kalorymetrycznego w którym przebiega badany proces oraz płaszcza, którego celem jest zapobieganie wymianie cieplnej spowodowanej wpływem otoczenia lub umożliwienie dokładnego jej określenia. Zazwyczaj płaszcz ten spełnia rolę dodatkową, pozwalając na prowadzenie pomiaru w temperaturze różniącej się od pokojowej.
Kalorymetr diatermiczny do pomiaru ciepła rozpuszczania
Kalorymetr właściwy składa się z naczynia Dewara (1) o pojemności ok.0,75 dm3, przymocowanego do kołnierza (2) z pleksiglasu za pomocą epidianu (3); kołnierz połączony jest z pokrywą (5) za pomocą wkrętów. W pokrywie znajduja się cztery otwory. w środkowym zamontowane jest szklane mieszadło (6), połączone z silnikiem elektrycznym. Na końcu mieszadła umocowuje się zatopioną ampułkę (7) z rozpuszczoną substancją. Zastosowanie prostnicy dentystycznej (8) pozwala na włączenie mieszadła po niewielkim przesunięciu w dół na moment stłuczenia ampułki. w drugim otworze umieszczony jest termometr Beckmanna lub termistor (9). W trzecim otworze znajduje się grzałka elektryczna (10), służąca do wyznaczania stałej kalorymetrycznej oraz wartości ΔH procesów endotermicznych, jak również do podnoszenia temperatury w kalorymetrze do żądanej wartości. Grzejnik wykonany jest z drutu kantalowego nawiniętego na zakrzywioną rurkę szklaną, umieszczoną w osłonie szklanej. W czwartym otworze znajduje się chłodnica eterowa (11), która umożliwia chłodzenie cieczy zawartej w kalorymetrze. Kalorymetr właściwy zanurzony jest w termostacie wodnym.
Pomiar efektu endotermicznego w kalorymetrze diatermicznym prowadzi się w sposób następujący: po ustaleniu się liniowych zmian temperatury rozpoczyna się pomiar biegu własnego kalorymetru, inicjuje się badany proces. Temperatura ulega obniżeniu -początkowo szybkiemu, a następnie coraz wolniejszemu . Po pewnym czasie temperatura nieomal ustala się, co odpowiada zakończeniu procesu i wyrównaniu temperatur w obrębie kalorymetru. Po osiągnięciu tego punktu włącza się grzałkę umieszczoną w kalorymetrze i notuje zmiany temperatury w funkcji czasu. Po osiągnięciu temperatury zbliżonej do tej jaką posiadałby układ, gdyby reakcja nie przebiegła wyłącza się grzałkę i bada dalej bieg własny kalorymetru. Graficznie lub analitycznie wyznacza się skorygowany czas grzania τ ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz