Jońska filozofia przyrody - Solon

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1680
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jońska filozofia przyrody - Solon - strona 1 Jońska filozofia przyrody - Solon - strona 2

Fragment notatki:

Początki filozofii - VII/VI w p. n. e. Jońska filozofia przyrody. 1. Na przełomie trzeciego i drugiego tysiąclecia (epoka brązu) istniały w Grecji 3 ośrodki kultury:
- Kreta (najstarszy ośrodek) - kultura minojska - kultura pałaców, które stanowiły centra administracyjne. Ok. 1700 r p.n.e. nastąpił pierwszy kryzys tej kultury (wybuch wulkanu), która jednak odbudowała się, wykształciła własne pismo (pismo linearne A - do dziś nie rozszyfrowane)
- Kultura półwyspu Peloponez - Mykeny (XVI w p.n.e.) wybuch wulkanu na wyspie Santori spowodował kryzys kultury kreteńskiej (XV w), co zostało wykorzystane właśnie przez Mykeńczyków, którzy podbili Kretę
- Cywilizacja Cykladów powstała w tym samym czasie, co Mykeńska, jest jednak słabiej poznana
W XII w wszystkie cywilizacje greckie zostały zniszczone przez plemiona z wybrzeży Azji Mniejszej (Ludy Morza). Nastąpiły tzw. wieki ciemne, trwające do VIII w p.n.e. objawiające się regresem poziomu życia i kultury.
Ok. 3000 r p.n.e. zaczęły się migracje Greków na wschód (do Turcji), Grecy założyli kolonię na wybrzeżu Azji Mniejszej - Jonię - miejsce powstania filozofii.
Połowa VIII w p.n.e. - ponowny rozwój Greków - epoka archaiczna trwająca do V w, zwiększyła się liczba miast i ludności, rozwój kultury, pisma, architektury.
Powstały polis - miasta-państwa, Grecy stworzyli demokrację.
Solon - mędzrzęc, który w VI w przeprowadził w Atenach reformy, na podstawie której rolnicy, którzy popadli w niewolę za długi odzyskiwali wolność i zakazano sprzedaży członków rodziny w niewolę, przez co zwiększyła się liczba obywateli i poszerzył się zakres w demokracji. Grecka demokracja charakteryzowała się tym, że duża część obywateli brała udział w rządach a przedstawiciele często się zmieniali. 2. Pierwsi filozofowie† dwoływano się do mitologii, filozofowie postanowili odwołać się do czynników naturalnych. Tales uważał, że najważniejszym pierwiastkiem warunkującym życie jest woda - twierdził, że z niej wszystko powstało.
Uczeń Talesa ANAKSYMANDER z Miletu jako pierwszy użył pojęcia `arche' oznaczającego początek jak również naturę rzeczy, istotę świata. Co jest owym arche? Uznawał, że wszystko, co powstało, powstało z APEIRONU - bezkresu, który zawiera w sobie wszystkie mozliwości.
3. HERAKLIT (VI/V w p.n.e.) doszedł do wniosku, że najważniejszą cechą świata jest zmiennosć , nie ma stałych własciwości bytu, prócz zmiennosci. Proces zmian nigdy się nie kończy. PANTHA REI - wszystko płynie . Według Heraklita arche - istotę bytu oddaje najlepiej ogień . (heraklityzm = wariabilizm)
4. Pod koniec VI w p.n.e. powstało imperium Persów w dorzeczu Tygrysu i Eufratu, które rozpoczęło ekspansję podbijając Azję Mniejszą. Jończycy zaczęli emigrować do Grecji lądowej jak również na półwysep apeniński, gdzie założyli nowe kolonie (Wielka Grecja).


(…)

… i Heraklita. Według niego istnieją elementy bytu - atomy, niezmienne i niezniszczalne, najmniejsze cząstki, które łącząc się, tworzą różne formy złozonego bytu, które przekształcają się. Atomy różnią się wielkością, kształtem i położeniem. Tę teorię wyznawał też żyjący wcześniej Leukipos. (atomizm)
7. PITAGORAS (VI w p.n.e.) urodził się w Jonii, skąd wyemigrował do Italii, gdzie w mieście Kroton założył szkołę Pitagorejczyków. Uważali oni, że dusza jest samodzielnym wiecznym bytem, który połączony jest z ciałem, aby odcierpieć swoje winy. Dusza przechodzi wiele wcieleń aby się oczyścić, aby na stałe powrócić do świata idealnego. Głosili zakaz jedzenia mięsa, gdyż zabijanie zwierząt może przerwać cykl.
Pitagorejczycy byli wybitnymi matematykami, twórcami geometrii i akustyki (ruch jako źródło dźwięku), uznawali, że Ziemia ma kształt kuli (najdoskonalszy) a wokół niej po orbitach poruszają się inne planety, które są źródłami tworząc muzykę sfer niebieskich słyszalną tylko dla niektórych.
Pitagorejczycy doszli do wniosku że arche jest LICZBĄ, ponieważ wszystko można opisać liczbowo - liczby oddają naturę świata. Pitagoras wprowadził nazwę filozofia (umiłowanie mądrości). Uznawał, że prawdziwą mądrość…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz