Izoterma adsorbcji - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 637
Wyświetleń: 2765
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Izoterma adsorbcji - omówienie - strona 1 Izoterma adsorbcji - omówienie - strona 2 Izoterma adsorbcji - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Katowice 27.III.2001
Izoterma adsorpcji Wyznaczanie współczynników równania izotermy Freundlicha dla adsorp­cji barwnika na węglu aktywnym.
1. Wstęp teoretyczny Na powierzchni ciała stałego, niezależnie od rodzaju sieci krystalicznej, panują siły wywołujące groma­dzenie się cząsteczek z fazy gazowej lub roztworu. Jeżeli siły te mają charakter fizyczny, to mó­wimy o adsorpcji fizycznej , jeżeli oddziaływanie jest chemiczne to mówimy o chemisorpcji . W przy­padku adsorpcji fizycznej występują oddziaływania typu jon-dipol, dipol-dipol, dipol-dipol indukowany i wreszcie uni­wersalne oddziaływania dyspersyjne Londona. Najbardziej znanym, a przy tym pro­stym mo­delem jest ujęcie zaproponowane przez Langmuira. W modelu tym zakłada się, że powierzchnia adsor­bentu zawiera ustaloną liczbę miejsc dla adsorbowanych cząsteczek i każde takie miejsce może być obsa­dzone przez jedną cząsteczkę. W równowadze termodynamicznej szybkość adsorpcji równa jest szybko­ści desorpcji. Szybkość adsorpcji powinna być proporcjonalna do ciśnienia (jeżeli adsorpcja zacho­dzi ze stanu gazowego) lub stężenia (jeśli zachodzi z roztworu) oraz do ułamka miejsc niezajętych na absorben­cie:
gdzie θ oznacza ułamek miejsc zajętych.
W przypadku adsorpcji substancji z roztworów stosuje się dość powszechnie empi­ryczne równanie Freundlicha: gdzie: x - liczba moli substancji zaadsorbowanej m - masa adsorbentu
c - stężenie molowe substancji adsorbowanej w roztworze
k i n - stałe współczynniki charakterystyczne dla danego układu, które wyznacza się eksperymental­nie
Po zlogarytmowaniu można powyższe równanie zapisać w postaci:
Rozszerzeniem teorii adsorpcji Langmuira na przypadki adsorpcji wielowarstwowej jest teoria Br u nau­era, Emmetta i Tellera , określona w skrócie BET. Teoria ta, choć oparta jest na wielu upraszczających założeniach, jest nader użyteczna w ilościowym opi­sie adsorpcji gazów na różnorodnych adsorbentach. Przyjęte założe­nia są następujące:
1. Powierzchnia adsorbentu jest jednorodna, tzn. każda zaadsorbowana cząsteczka w pierwszej monomole­kularnej warstwie adsorpcyjnej zajmuje równoważne miejsce w sensie przestrzennym, jak i energetycznym.


(…)

….
Do wykreślenia izotermy Freundlicha skorzystałam ze wzoru:
zaś do wyznaczenia współczynników k i n wykorzystałam wykres narysowany na podstawie wzoru:
log k = -4,2397 ± 0,2538 1/n = 0,3635 ± 0,0810
błąd standardowy: 5,97% błąd standardowy: 22,28%
współczynnik k = 5,758⋅10-5 ± 3,43⋅10-6 współczynnik n = 2,751 ± 0,613
3. Wnioski i błędy
Przy wykreślaniu linii regresji dla krzywej wzorcowej, na podstawie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz