Istota procesów pirometalurgicznych, hydrometalurgicznych i metalurgii chemicznej.
Proces pirometalurgiczny - polega na redukcji związków metali zawartych w rudach w wysokich temperaturach. Metale otrzymuje się najczęściej w stanie ciekłym. Stopiony metal oddziela się od żużlu i otrzymuje się surówkę żelaza, ołów i inne metale. Jako środek redukujący największe znaczenie ma węgiel (zwykle w postaci koksu), często wodór lub metale lekkie. Szczególny rodzaj procesu pirometalurgicznego: elektroliza soli stopionych.
W procesach hydrometalurgicznych (na drodze mokrej) związki metali przeprowadza się do roztworu. Metale otrzymuje się następnie przez dalszy przerób roztworów na drodze chemicznej lub elektrochemicznej. W niektórych przypadkach procesy hydrometalurgiczne wspomaga się procesami biometalurgicznymi - polegające na przeprowadzaniu, z udziałem bakterii, nierozpuszczalnych siarczków metali, w rozpuszczalne siarczany. Z otrzymanych roztworów metale wydzielane są metodami chemicznymi, za pomocą wymieniaczy jonowych lub przez ekstrakcję.
Metalurgia chemiczna - stanowi ona obejmujące zwykle wiele operacji, ogniwo pośrednie między procesami wzbogacenia rud i właściwymi procesami metalurgicznymi. Celem jej jest wydzielenie i zatężenie metalu w postaci różnych związków.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)